Slnko a niektoré lieky by sa kombinovať nemali. Na ktoré si treba dávať pozor?

NETKY.SK • 27 Máj 2024, 11:07 • 2 min
Slnko a niektoré lieky by sa kombinovať nemali. Na ktoré si treba dávať pozor?

„Pri užívaní niektorých liekov je pokožka citlivejšia na slnečné svetlo a ultrafialové žiarenie, vrátane solárií, čo môže viesť k nežiaducim účinkom ako sú vyrážky, začervenanie, opuchy či dokonca popáleniny,“ informuje Štátny ústav pre kontrolu liečiv.

slovakia

left justify in out

Popáleniny vyzerajú ako spálenie na slnku. Závažnejšie formy takzvanej fotosenzitivity (citlivosť na svetlo) môžu viesť k tvorbe pľuzgierov na koži. Postihnutá koža býva bolestivá na dotyk, prípadne intenzívne svrbí. V niektorých prípadoch sa objavia tmavšie škvrny (hyperpigmentácia) na miestach, ktoré boli vystavené slnku.

Zvýšená citlivosť pokožky na slnko môže negatívne ovplyvniť aj dlhodobé kožné ochorenia ako napríklad atopickú dermatitídu, psoriázu alebo herpes.

 

Pozor na antibiotiká a antidepresíva!

„Medzi lieky, ktoré spôsobujú takúto citlivosť, patria napríklad niektoré antibiotiká, retinoidy, antidepresíva, antiepileptiká, onkologické lieky, lieky na tlak, cukrovku a vysoký cholesterol, protizápalové lieky vrátane tých voľnopredajných, masti a krémy, rastlinné prípravky s obsahom ľubovníka bodkovaného,“ upresňuje Štátny ústav pre kontrolu liečiv. Zo skupiny antibiotík sú rizikové napríklad tetracyklíny, aminoglykozidy či sulfonamidy.

„Informácie o tom, či váš liek spôsobuje zvýšenú citlivosť na slnko, si prečítate v písomnej informácii pre používateľa (príbalový leták), prípadne sa spýtajte vášho lekárnika,“ radí ústav.

„Pri užívaní takýchto liekov sa odporúča obmedziť pobyt na slnku v čo najväčšej možnej miere. Rovnako je dôležité používanie slnečnej ochrany počas celého dňa, a to aj v prípade pobytu mimo priameho slnka,“ zdôrazňuje Štátny ústav pre kontrolu liečiv.

Ak už musíte ísť von, snažte sa mať zakrytú čo najväčšiu časť tela, používať ochranný krém s faktorom 50 a zakryte si hlavu klobúkom či šatkou.

               twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Ingrid Vrabcová
Zdroj: Štátny ústav pre kontrolu liečiv/pravda.sk, Ilustračné foto: Freepik
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies