Skupina Slovnaft vlani preinvestovala takmer štvrť miliardy eur

NETKY.SK • 24 Február 2015, 10:36 • 2 min
Skupina Slovnaft vlani preinvestovala takmer štvrť miliardy eur

BRATISLAVA - Skupina Slovnaft vlani preinvestovala 242 miliónov eur. Za posledných päť rokov pritom celkový objem investícií presiahol 700 miliónov eur. Informoval o tom dnes hovorca a riaditeľ podnikovej a marketingovej komunikácie Slovnaftu Anton Molnár.

slovakia

left justify in out

Kapitálové výdavky skupiny Slovnaft v roku 2014 podľa neho smerovali tak do petrochemickej časti výroby, a to do výstavby nového závodu LDPE 4 na výrobu polyetylénu, ako aj do rafinérskej časti, kde sa použili najmä na zvýšenie spoľahlivosti a efektívnosti výroby.

 

Čisté tržby skupiny Slovnaft v minulom roku dosiahli 4,01 miliardy eur pri medziročnom poklese o 15 %. Dôvodom bol predovšetkým prudký pád cien ropných produktov na burzách, ako aj vplyv odstávky časti výrobných kapacít pre ich generálne revízie a opravy počas roka. Výrazný prepad cien ropy a produktov v druhej polovici roka si vyžiadal nutnosť precenenia obchodných zásob. Skupina Slovnaft tak uzavrela rok 2014 s prevádzkovou stratou 25 miliónov eur.

 

"Minulý rok hodnotím ako veľmi komplikovaný, ale aj nádejný. Ropné odvetvie bolo v závere roka veľmi silno zasiahnuté mimoriadne prudkým prepadom cien ropy, ako aj ropných produktov na komoditných burzách. Extrémny pád cien ropy sa odrazil na precenení obchodných zásob každej rafinérie či predajcu, čo v prípade skupiny Slovnaft znamenalo negatívny efekt v sume 91 miliónov eur," uviedol predseda predstavenstva a generálny riaditeľ spoločnosti Slovnaft, a.s., Oszkár Világi.

 

"Tieto externé faktory spolu s plánovanými opravami kľúčových jednotiek napokon viedli k tomu, že sme rok ukončili s prevádzkovou stratou. Napriek tejto situácii sme však neobmedzili investície, ktoré sú aj na slovenské pomery veľmi výrazné a nám poskytujú dobrú východiskovú pozíciu a potenciál stabilných hospodárskych výsledkov pre ďalšie roky," zdôraznil.

 

Slovnaft v roku 2014 spracoval v bratislavskej rafinérii 5,23 milióna ton ropy, čo bolo vzhľadom na generálne revízie o desatinu menej ako v roku 2013. Výroba automobilových benzínov v minulom roku medziročne klesla o 11 % na 1,27 milióna ton. Produkcia motorovej nafty sa znížila o 15 % na 2,56 milióna ton. Medziročný pokles o 18 % na 272.000 ton vykázala produkcia petrochemických výrobkov.

Predaj ropných produktov skupiny Slovnaft vyrobených zo spracovanej ropy, ako aj ďalších surovín v minulom roku sa medziročne znížil o 8 % na 5,45 milióna ton. Z tohto objemu takmer tri štvrtiny smerovali na export. Samotný predaj na zahraničných trhoch však klesol, naopak, predaj na domácom trhu sa zvýšil o 2 % na 1,51 milióna ton.

 

Skupina Slovnaft je integrovanou rafinérsko-petrochemickou skupinou. Kľúčovou spoločnosťou skupiny je Slovnaft, a.s., ktorá sa zaoberá najmä spracovaním ropy a veľkoobchodným a maloobchodným predajom pohonných látok. Skupina Slovnaft je členom medzinárodnej skupiny MOL.

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies