Skončil sa 14. ročník Muzikálového festivalu Jozefa Bednárika

NETKY.SK • 23 August 2021, 19:25 • 2 min
Skončil sa 14. ročník Muzikálového festivalu Jozefa Bednárika

Štrnásty ročník Muzikálového festivalu Jozefa Bednárika priniesol do Kúpeľov Brusno opäť jedinečné filmové, divadelné a muzikálové melódie, príjemnú atmosféru i výnimočné osobnosti. Brusniansku brusnicu si odniesli choreograf Jaroslav Moravčík, režisér Martin Kákoš a svoju Tabuľu slávy umiestnil na Terase muzikálovej slávy Jozefa Bednárika režisér Filip Renč.

slovakia

left justify in out

„Som šťastný a vďačný, že tento ročník sa obsahom aj návštevnosťou približoval tomu, čo si pamätáme spred dvoch rokov. Vidieť naplnenú dvoranu, tešiacich sa divákov, to je to, o čom každý organizátor sníval posledné mesiace,“ povedal organizátor podujatia Ján Kubiš. 

 

„Podarilo sa nám zostaviť program, ktorý oslovil široké spektrum divákov. Dramaturgicky sme ho koncipovali tak, aby každá časť programu mala svoj príbeh a vyvrcholenie. A to diváci na mieste ocenili. Ďakujem aj všetkým partnerom, bez nich by to nebolo možné,“ skonštatoval. 

 

Moravčík ocenenie nečakal

Choreograf Jaroslav Moravčík odchádzal z Muzikálového festivalu Jozefa Bednárika s ocenením Brusnianska brusnica. „Bolo to absolútne prekvapenie. Myslel som, že budem iba odovzdávať ocenenie, ale cítim sa veľmi šťastný. Keď premietali môj medailón a videl som zábery z môjho detstva, prisahám, ovládli ma emócie. V očiach som mal slzy šťastia a radosti. Teším sa z toho. Povolanie choreografa je rehoľa. Človek nikdy nevie, či a ako divák príjme jeho prácu. Vždy potom z človeka odpadne veľké bremeno,“ prezradil Moravčík, ktorý pripravoval častokrát aj trinásť premiér ročne.

 

img

 

„Možno som moc emocionálne založený, ale mňa tá emócia v piatok tak chytila, že som tu tancoval. Snažil som sa rozdať energiu, ktorú v sebe ešte stále mám aj medzi divákov. A tí diváci to ocenili," uviedol choreograf. 

 

Kákoš si festival užil 

Druhú Brusniansku brusnicu dostal od organizátorov režisér Martin Kákoš„Nevedel som, že dostanem cenu. O to viac som prekvapený a rád. Naviac som ju dostal zároveň s Jaroslavom Moravčíkom. Naše vyše dvadsať rokov trvajúce divadelné dejiny sú spojené. Sme celoživotne zviazaní,“ povedal Kákoš.

 

img

 

Rovnako tak prezradil, že na Muzikálový festival sa chystal už dlhšie a nečakal, že po prvej návšteve odíde práve on s ocenením. „Vedel som, že tu budú priatelia a herci. Dobre mi to padlo, prísť do pekného prostredia, v ktorom som v minulosti aj točil dokument,“ zhodnotil. 

 

Tabuľa slávy

Český režisér Filip Renč si v Kúpeľoch Brusno pripevnil na Terase muzikálovej slávy Jozefa Bednárika svoju Tabuľu slávy. „Som veľmi poctený, že som tu. Je to moja prvá divadelná cena. Nikdy som sa nepovažoval úplne za divadelného režiséra. Som hlavne filmový a televízny režisér a scenárista,“ povedal Renč, ktorého do muzikálového sveta uviedol práve Jozef Bednárik.

 

Ten mu zveril réžiu muzikálu Dracula v Južnej Kórey, pretože tam nechcel letieť. „Zveril mi svoj tajný zápisník so svojimi poznámkami k muzikálu. Ja som to potom kombináciou kórejčiny, češtiny, slovenčiny a angličtiny, rukami-nohami na mieste zrežíroval a muzikál sa tam reprízoval mnoho týždňov. Takto som sa okľukou dostal k muzikálu. Následne som dostal ponuku režírovať Kleopatru, ktorú uviedli aj tu na festivale,“ priblížil.

 

Svoje ocenenie preberal 21. augusta, teda v deň, kedy si pripomíname vpád vojsk Varšavskej zmluvy do Česko-Slovenska. Túto udalosť vizuálne spracoval v známom filmovom muzikáli Rebelové

 

„Dnes (21. augusta pozn. red.) ho uviedli televízie v Čechách aj na Slovensku. Po 20 rokoch som teraz muzikál opäť naštudoval pre Divadlo Karlín a letnú scénu v Letňanoch. Som rád, že tento muzikál žije ďalej a dá sa obmieňať pre nové generácie. Hovorí o dôležitých okamihoch z histórie Česko-Slovenka a zároveň pripomína najväčšie hudobné hity z obdobia 60. rokov, ktoré sa nám páčili a hodili sa do príbehu. V divadelnom predstavení je ich dokonca o šesť alebo sedem viac ako vo filme. Muzikál Rebelové milujú malé deti, staršie osoby, stredná generácia... Stal sa z toho úžasný evergreen,“ povedal Renč.

 

Nechýbal ani Milan Markovič s kabaretom

Muzikálový festival Jozefa Bednárika sa uskutočnil aj vďaka prispeniu partnerov. Jedným z nich je aj úspešná slovenská podnikateľka Mária Reháková.

 

„Pred štrnástimi rokmi sme sa stretli dvaja Bystričania – ja, Pavol Hanzel a Zvolenčan Ján Kubiš,“ začala svoje rozprávanie Reháková, ktorá na Slovensko okrem iných projektov priniesla aj prvé uvedenie muzikálu Dracula a muzikál Pomáda

 

„Chceli sme založiť niečo tu v tejto lokalite. Od začiatku sme Jankov nápad na muzikálový festival podporovali. Vedeli sme, že je veľmi dôsledný, keď sa do niečoho pustí. Som rada, že niečo takéto existuje a mrzí ma len to, že si nášho najlepšieho muzikálového režiséra Jozefa Bednárika pripomíname len takto málo,“ uviedla. 

 

Na tohtoročnom festivale vystúpil aj Milan Markovič so svojím MM kabaretom„Mal som veľmi vrúcny vzťah k Jozefovi Bednárikovi. Mal som možnosť sa s ním zoznámiť, keď ma okolnosti dotlačili k tanečnej súťaži v televízii. On bol medzi porotcami a veľmi som si s ním porozumel. Mal taký ľudský pohľad a názor na to, čo vidí a počuje,“ povedal Markovič.

 

„Teraz si potrebujem trochu oddýchnuť a absorbovať všetky emócie. V hlave však už plánujem program na ďalší rok a už sme na ňom aj začali pracovať. Teším sa, ako donesieme opäť niečo naviac a s priaznivcami muzikálu, filmovej a divadelnej hudby, operety a šansónu sa opäť stretneme tu, v krásnych horách, v príjemnom prostredí a budeme si užívať vzájomnú spoločnosť,“ povedal na záver organizátor Ján Kubiš.

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Katarina Zakova
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies