Školy nechcú plošné testovanie žiakov, predstavili vlastné riešenie

NETKY.SK • 28 November 2020, 11:02 • 2 min
Školy nechcú plošné testovanie žiakov, predstavili vlastné riešenie

BRATISLAVA - Väčšina škôl podporuje zavedenie školského semafora a testovanie tam, kde vznikne problém, aby neboli dlho zatvorené.

Otvoriť časovú os

slovakia

left justify in out

Uviedla to predsedníčka Združenia základných škôl Slovenska Alena Petáková, ktorá sa zúčastnila na viacerých rokovaniach v súvislosti s otvorením škôl.

 

Podotkla, že sa stotožňujú s pôvodným návrhom ministra školstva, vedy, výskumu a športu SR Branislava Gröhlinga (SaS). Ústredný krízový štáb (ÚKŠ) však v stredu (25. novembra) jeho plán zamietol pre zlú epidemiologickú situáciu v krajine. 

 

img

 

Minister musí pripraviť plán 

Následne mu nariadil pripraviť návrh na otvorenie škôl a zároveň zaistiť aj ochranu zdravia testovaním zamestnancov, žiakov a rodičov. Koncept by mal minister predstaviť ÚKŠ v pondelok 30. novembra.

„Pre školy je dôležité to, že organizácie testovania sa ujali zriaďovatelia a nezostalo to na pleciach škôl. Dôležité je aj to, že by to malo byť dobrovoľné pre žiakov a rodičov,“ priblížila Petáková v súvislosti s návrhom ministra.

 

img

Gröhling v piatok 27. novembra po stretnutí so zástupcami Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) uviedol, že celoplošné testovanie žiakov nebude možné zaistiť pre všetkých.

 

Prečítajte si tiež: Matovič predostrel podmienky, za akých sa môžu žiaci vrátiť do škôl ešte pred sviatkami

 

Pracuje sa s pilotnou verziou

Dodal, že pracujú viac s verziou pilotných overovaní. Podotkol však, že musia zodpovedať viaceré otázky týkajúce sa dobrovoľnosti, technického vybavenia, zdravotníkov, či postupu pri žiakoch, ktorých rodičia sa nechcú otestovať.

 

Zároveň povedal, že v prípade neodsúhlasenia plánu opäť navrhne školský semafor, teda individuálne zatváranie tried podľa pandemickej situácie. „Samosprávy chcú, aby išli deti do škôl, ale tiež narážajú na nejaké svoje technické možnosti, ako niečo také zrealizovať,“ skonštatoval minister.

Zástupca ZMOS a starosta bratislavskej časti Lamač Lukáš Baňacký po rokovaní vysvetlil, že hľadajú cesty ako na relevantnej vzorke škôl otestovať a pilotným projektom otvoriť druhý stupeň základných škôl a stredné odborné školy.

 

Doplnil, že s utorkom (8. decembra) rátajú ako s pracovným dátumom v prípade, že splnia všetky požiadavky. „Je to hľadanie možností a spolupráce s tými zriaďovateľmi, ktorí nájdu dostatok technických a ľudských podmienok na to, aby vedeli tieto školy otvoriť,“ objasnil.

 

Mohlo by vás zaujímať: Žiaci sa do školských lavíc od pondelka nevrátia, v hre je však iný termín

 

Dištančné vzdelávanie trvá príliš dlho
V čase druhej vlny pandémie je od 12. októbra prerušené školské vyučovanie na stredných školách a od 26. októbra na druhom stupni ZŠ.

 

Pre vysoké školy platí, že od 26. októbra do konca zimného semestra je vyučovanie dištančné. Výnimku majú detské jasle, materské školy a prvý stupeň základných škôl.

 

Od 16. novembra sa v malých skupinkách do škôl mohli vrátiť žiaci základných a stredných škôl zo sociálne znevýhodneného prostredia. Rezort tiež obnovil školské vyučovanie aj na stredných špeciálnych školách, odborných učilištiach a praktických školách.

 


 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Katarina Zakova
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies