Škandál: Francúzsko-švajčiarska stavebná firma platila islamistom v Sýrii za ochranu

NETKY.SK • 2 Marec 2017, 14:29 • 2 min
Škandál: Francúzsko-švajčiarska stavebná firma platila islamistom v Sýrii za ochranu

PARÍŽ - Švajčiarsko-francúzska skupina LafargeHolcim, najväčší svetový výrobca stavebných materiálov, dnes priznala, že jej pobočka v Sýrii platila extrémistom za "ochranu" v snahe zachovať výrobu v jednom zo závodov v krajine.

Otvoriť časovú os

slovakia

left justify in out

Ide o výsledok interného vyšetrovania, ktoré sa vo firme začalo na základe podozrení z financovania extrémistickej skupiny Islamský štát (IS).

 

Zistilo sa, že pobočka Lafarge v Sýrii v rokoch 2013-14 platila tretiu stranu, aby vyjednávala s niekoľkými ozbrojenými skupinami vrátane islamistických extrémistov. Chcela tak dosiahnuť bezpečné presuny svojich zamestnancov a pokračovanie výroby v továrni v meste Džalabíja na severe Sýrie, píše sa v dnešnom vyhlásení skupiny LafargeHolcim. Produkcia tejto cementárne zásobovala tretinu sýrskeho trhu. Továreň v Džalabíji fungovala do roku 2014.

 

Vedenie spoločnosti označilo opatrenia prijaté vedením pobočky v Sýrii za "neprijateľné". Firma však súčasne nepotvrdila, že medzi povstaleckými skupinami, ktoré dostávali odmenu za "ochranu", bol aj IS. Zaviazala sa tiež usilovať o to, aby vyhovela existujúcim etickým štandardom v podnikaní.

 

Ľudskoprávni aktivisti, skupiny bojujúce za dodržiavanie etiky pri podnikaní, ako aj sýrski zamestnanci firmy Lafarge podali vo Francúzsku žalobu na výrobcu stavebných materiálov za jeho údajnú dohodu s IS.

 

LafargeHolcim pôsobí v 90 krajinách a má 115.000 zamestnancov. Vznikla 10. júla 2015 zlúčením švajčiarskej spoločnosti Holcim a francúzskej Lafarge.

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Sidorova
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies