Singapur dostane stíhačky, ktoré sú schopné štartovať aj vertikálne

NETKY.SK • 18 Január 2019, 13:14 • 2 min
Singapur dostane stíhačky, ktoré sú schopné štartovať aj vertikálne

SINAGPUR - Singapur si zvolil za náhradu svojich starnúcich bojových stíhačiek americké lietadlá typu F-35 od amerického výrobcu Lockheed Martin. Prednosť im dal pred európskymi a čínskymi typmi, informovalo v piatok tamojšie ministerstvo obrany, ktoré cituje agentúra AFP.

slovakia

left justify in out

Bohatý mestský štát Singapur, disponujúci jednými z najlepšie vybavených ozbrojených síl v Ázii, už pre istým časom vyhlásil, že zvažuje nákup buď stíhačiek typu F-35 alebo európskych stíhačiek typu Eurofighter Typhoon či bližšie nešpecifikovaných čínskych stíhacích lietadiel s technológiou stealth.

Lockheed Martin F-35 Lightning II, ako znie plný názov lietadla, je nadzvuková bojová stíhačka, ktorej pokrokové technológie umožňujú pilotom vyhnúť sa zachyteniu radarmi. Moderné prostriedky na vedenie elektronickej vojny zasa pilotom F-35 umožňujú lokalizovať a stopovať nepriateľské sily, vyraďovať radary z prevádzky a narúšať útoky.

 

 

"Naše stíhačky typu F-16 budú musieť ukončiť svoju službu čoskoro po roku 2030. Viacúčelovú bojovú stíhačku F-35 sme vyhodnotili ako najvhodnejšiu náhradu na zachovanie potenciálu Vzdušných síl Singapurskej republiky (RSAF)," uvádza sa vo vyhlásení singapurského rezortu obrany.

 

 

Medzi krajinami ázijsko-pacifického regiónu, ktoré majú vo výzbroji stíhačky F-35, sú Austrália, Japonsko a Kórea. Rozhodovanie trvalo Singapuru viac než päť rokov a týkalo sa najmä špecifikácií lietadla a potrieb krajiny. Prvé kusy by mali RSAF zakúpiť približne o rok, uviedlo ministerstvo obrany. Singapurská armáda operuje tiež bojovými stíhačkami typu F-15, vrtuľníkmi typu Apache a ponorkami.

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
lukas cief
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies