Šimkovičová: Som pripravená vysvetliť občanom svoje hlasovanie o amnestiách

NETKY.SK • 8 December 2016, 09:45 • 2 min
Šimkovičová: Som pripravená vysvetliť občanom svoje hlasovanie o amnestiách

BRATISLAVA - Poslankyňa Národnej rady SR Martina Šimkovičová (nezaradená) je pripravená vysvetliť občanom, synovi exprezidenta Michala Kováča, matke zavraždeného Róberta Remiáša aj všetkým, koho sa to týka, prečo sa pri hlasovaní o zrušení amnestií Vladimíra Mečiara z roku 1998 zdržala. Uviedla to dnes v stanovisku v reakcii na "mediálny lynč", ktorý sa na ňu podľa jej slov spustil.

slovakia

left justify in out

"Spoločne s poslancami Petrom Marčekom a Rastislavom Holúbekom (obaja nezaradení) som si návrh zákona prečítala a keďže nie som v ústavnom práve odborník, dala som si vysvetliť od právnikov, čo sa presne navrhuje, čo je cieľom návrhu a aké dôsledky hlasovaním o návrhu zákona vzniknú. Pri hlasovaní som zákon nepodporila ani neodmietla a svoj názor som tým vyjadrila najpresnejšie, ako sa to dalo a ako sme to po dôkladnom premyslení cítili," uviedla Šimkovičová.

 

Poslankyňa tvrdí, že je úplne stotožnená s cieľom a morálnou líniou zákona. "Myslím si, že Mečiarove amnestie sú absolútne svinstvo, ktoré si zaslúži potrestanie páchateľov. Ich udelenie je nemorálne, odsúdeniahodné, úbohé, zákerné, špinavé a dalo by sa pokračovať všetkými hanlivými prídavnými menami, ktoré ani nechcem vyslovovať. Úprimne ma trápi, čo sa poškodeným stalo. Rovnako mi je ľúto všetkých rodinných príslušníkov a priateľov dotknutých osôb," vyhlásila.

 

Šimkovičová sa podľa svojich slov hanbí za to, že SR mala čo i len krátku chvíľu na pozícii hlavy štátu človeka, ktorý takto brutálne porušil základné princípy slušnosti, spravodlivosti, čestnosti a nehanebne chránil únoscov a vrahov. "Som však členkou zákonodarného zboru. Podľa toho, ako hlasujem, sa následne ľudia musia správať, lebo aj môj hlas prispieva k vzniku práv a povinností občanov, spoločnosti, súdnych orgánov a štátu," vysvetlila.

 

Podľa jej slov pri tomto hlasovaní stáli, stoja a vždy budú stáť proti sebe dva základné princípy, dve pravidlá. "Prvé pravidlo je, či je spravodlivé, čestné, rozumné, morálne vyšetriť, usvedčiť a následne potrestať páchateľov trestného činu únosu. Moja odpoveď znie, jednoznačne áno. Druhé pravidlo je, či možno udelenú amnestiu ako konečné a právoplatné rozhodnutie zrušiť, meniť, upravovať. Moja odpoveď znie, jednoznačne nie. Nesmieme nemorálnosť zamieňať s nezákonnosťou," varovala s tým, že jej hlasovanie o zrušení amnestií je garanciou občanom. "Nemusia sa obávať, že by som niekedy hlasovala za prijatie zákona, ktorý by menil právoplatné rozhodnutia súdov, správnych orgánov, prezidenta alebo prípadne zmluvné vzťahy medzi občanmi alebo spoločnosťami. A to do minulosti, prítomnosti alebo do budúcnosti," dodala Šimkovičová.

 

Opozičný návrh na zrušenie Mečiarových amnestií prešiel tento týždeň do druhého čítania vďaka hlasom opozície a koaličného Mosta-Híd. Právnu normu nepodporili poslanci Smeru-SD, SNS, ako aj niektorí nezaradení.

 

 

 

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies