Šeliga a Kolíková chcú rokovať, aby sa slovenská justícia posunula vpred

NETKY.SK • 18.02 • Čítanie 2 min

BRATISLAVA – Koalícia má ešte zmysel, aj napriek situácii po neschválení niektorých častí reformy súdnej mapy. Zhodli sa na tom na tlačových konferenciách v Národnej rade (NR) SR podpredseda Za ľudí Juraj Šeliga a ministerka spravodlivosti Mária Kolíková. Ministerka nevidí dôvod na odchod z funkcie, Šeliga ju k tomu nebude vyzývať. Obaja chcú slovenskú justíciu posunúť dopredu.

slovakia

left justify in out

img

 

Napätie v koalícii podľa Šeligu súvisí s chýbajúcou odbornou diskusiou. Mrzeli ho slová poslancov SaS, že poslanci Za ľudí strácajú záujem bojovať s korupciou, keď nepodporili zmeny v súdnej mape.

 

„Nemám záujem škodiť Kolíkovej, keby som chcel byť minister, mohol som to vziať počas vládnej krízy,“ povedal na margo vzťahu s ministerkou. Pripomenul, že pri reforme nemocníc minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nominant OĽaNO) v parlamente „doslova spával“ a robil kompromisy, rovnako vicepremiér Štefan Holý (Sme rodina) pri stavebnom zákone, keď bol ochotný podpísať dohodu o zapracovaní zmien. Kolíková podľa Šeligu niečo podobné odmietla. Poslanec za tým vidí Kolíkovej pocit, že jedine ona má patent na zmeny slovenského súdnictva. Kritizuje tiež ministerkine snahy presviedčať a „lámať na kolene“ päť minút pred hlasovaním o súdnej mape.

 

img

 

„Sme v koalícii, musíme ísť ďalej, je to naša zodpovednosť a povinnosť. Ja sa musím starať o to, aby reforma mala zmysel,“ uviedla Kolíková. Pri reforme trvá na protikorupčných opatreniach. Nerozumie, prečo poslankyne zo Za ľudí Miriam Šuteková a Alexandra Pivková nepodporili odvolacie súdy. Nerozumie ani Šeligovým výhradám. Na jeho vyjadrenia reagovala tým, že momentálne nemá skúsenosti ani vedomosti a nevie, čo je potrebné pre justíciu. Ministerka deklarovala ochotu robiť kompromisy, ak budú v záujme zlepšenia súdnictva. Odmieta Šeligove slová o jej neochote dať na papier nejakú dohodu. Pripomenula, že o súdnej mape sa rokovalo už dávno pred tým, ako prišla na vládu. Na otázku, či v prípade nedohody ponúkne funkciu, odpovedala, že na to nevidí dôvod, pretože robí všetko pre dobrú reformu.

 

Šeligu ani Kolíkovú neteší ohrozenie míľnikov z plánu obnovy. Obaja si myslia, že sa to ešte dá zmeniť. Šeliga nechcel komentovať možné riešenia situácie. „Treba si sadnúť za rokovací stôl,“ podčiarkol. Kolíková priznala, že jednou z možností je pozmeňujúci návrh v druhom čítaní k tej časti reformy, ktorá prešla.

 

Možno vás zaujme: Sme rodina nebude odvolávať Mikulca, schôdza pokračuje v utoroktwiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Johny domansky

Jeseň
JESEŇ SKONČÍ O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona