Savčenkovú vylúčili aj z delegácie v Parlamentnom zhromaždení Rady Európy

NETKY.SK • 22 December 2016, 14:42 • 2 min
Savčenkovú vylúčili aj z delegácie v Parlamentnom zhromaždení Rady Európy

KYJEV - Parlament v Kyjeve vylúčil dnes poslankyňu Nadiju Savčenkovú z ukrajinskej delegácie v Parlamentnom zhromaždení Rady Európy (PZ RE). Celkovo hlasovalo za jej vylúčenie 237 poslancov, požadované minimum bolo 226 hlasov.

slovakia

left justify in out

K návrhu na vylúčenie poslankyne - bývalej vojačky - z delegácie došlo po výzvach rôznych poslancov. Napríklad Vitalij Kuprij tvrdil, že "Savčenková robí hanbu Ukrajine a ohrozuje jej národnú bezpečnosť".

 

"Chceme chrániť komisiu, štát a svoje ozbrojené sily. Chceme len chrániť svojich vojakov," uviedol zasa poslanec Jurij Bereza.

 

Formálnym dôvodom vylúčenia je to, že Savčenkovú zvolili do delegácie s cieľom dosiahnuť jej prepustenie z ruského väzenia, poslanci tak boli nútení porušiť princíp kvót na formovanie zoznamu delegátov z frakcií, uviedla agentúra TASS.

 

Savčenková tvrdí, že existuje príkaz na jej fyzickú likvidáciu. Vyhlásila, že "prezidentská kancelária už dostala príkaz urobiť všetko pre to, aby ma zničili, zatkli..., zlikvidovali fyzicky".

 

Meno Savčenkovej sa v posledných dňoch opäť začalo spomínať v súvislosti s tým, že 7. decembra tajne navštívila bieloruský Minsk, kde sa stretla s lídrami samozvaných proruských republík v Donbase - Igorom Plotnickým a Alexandrom Zacharčenkom, a to aj za účasti predstaviteľov Ruska. Tieto rokovania potvrdil i Kremeľ.

 

Dôsledkom Savčenkovej konania bolo tiež jej vylúčenie z frakcie strany Vlasť v ukrajinskom parlamente. Predmetom sporu medzi stranou a Savčenkovou bola možnosť viesť rokovania "s teroristami v Donbase" na východe Ukrajiny.

 

S výzvou nepliesť sa do minských rokovaní sa na Savčenkovú obrátili aj viacerí poslanci Parlamentného zhromaždenia Rady Európy.

 

Savčenková strávila takmer dva roky vo vyšetrovacej väznici v Rusku, kde ju na jar tohto roku odsúdili na 22 rokov odňatia slobody za podiel na smrti dvojice ruských novinárov a za protizákonné prekročenie hraníc Ruskej federácie. Tento rok v máji sa na Ukrajinu vrátila ako hrdinka. Umožnila to výmena za dvoch odsúdených Rusov.

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies