SaS chce presadiť príspevok na opatrovanie pre deti po onkologickej liečbe

NETKY.SK • 5 Máj 2023, 14:00 • 2 min
SaS chce presadiť príspevok na opatrovanie pre deti po onkologickej liečbe

BRATISLAVA - Opozičná SaS navrhuje zaviesť príspevok na opatrovanie u detí po onkologickej liečbe. Chce tak zlepšiť podporu rodín, ktorých dieťa trpí týmto ochorením. Zabezpečiť by to mala novela zákona o peňažných príspevkoch na kompenzáciu ťažkého zdravotného postihnutia, ktorú strana predkladá na rokovanie parlamentu.

slovakia

left justify in out

"Prichádzame s novelou, ktorá zavádza automatický nárok detí po aktívnej onkologickej liečbe na príspevok na opatrovanie. Zavádza tento nárok až po dobu 12 mesiacov od ukončenia aktívnej liečby," uviedol poslanec Národnej rady SR za SaS Tomáš Lehotský. Ozrejmil, že o nároku i dĺžke by síce rozhodoval posudkový lekár, ale bol by viazaný odporúčaním ošetrujúceho lekára.

 

Poukázal na to, že rodičia aj po ukončení liečby často musia s dieťaťom chodiť na vyšetrenia či rehabilitácie. Okrem toho s ním musia aj veľakrát ostať doma, pretože nemôže navštevovať školu či škôlku. "Dieťa niekoľko mesiacov po ukončení liečby ani nie je schopné nastúpiť do kolektívu a keď sa nám podarí ho tam dostať, často z neho vypadáva pre časté infekcie," potvrdila Tatiana Speváková, detská lekárka a členka rady pre záchranu zdravotníctva, ktorú zriadila SaS.

 

Lehotský podotkol, že pre rodiča je preto náročné zvládať zamestnanie, obzvlášť v prípade rodiča samoživiteľa. "Príjem sa znižuje a výdavky takýchto rodín sa zvyšujú," skonštatoval. Speváková poukázala na to, že rodinám v takých prípadoch pomáhajú najmä mimovládne organizácie. twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Interny redaktor
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies