Samosprávy nebudú musieť zvyšovať dane, vyhlásil Matovič

NETKY.SK • 30 Jún 2022, 17:53 • 2 min
Samosprávy nebudú musieť zvyšovať dane, vyhlásil Matovič

BRATISLAVA - Napriek prijatiu rodinného balíčka, ktorý zvyšuje daňový bonus a znižuje tak výšku podielových daní pre obce a mestá, dostanú samosprávy viac peňazí, ako plánoval rozpočet.

slovakia

left justify in out

Vo štvrtok to po predstavení aktuálnej daňovej prognózy povedal minister financií Igor Matovič (OĽaNO).

 

img

Predseda Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) Branislav Tréger

 

Rast príjmov samospráv vyplýva z odhadu rastu výberu dane z príjmu na tento aj na budúci rok.

 

„V skutočnosti podľa tejto daňovej prognózy, ktorá bola zverejnená, dostanú aj po aplikácii vyššieho daňového bonusu od 1. júla približne o 150 miliónov eur viac,“ povedal Matovič. Na tento rok rozpočet ráta s príjmami samospráv z podielových daní vo výške 3,442 miliardy eur a podľa aktuálnej prognózy by to malo byť 3,596 miliardy eur.

 

Prečítajte si tiež: Mestá a obce ohlásili protesty. Inú možnosť nemáme, tvrdia

 

V budúcom roku bude podľa Matoviča situácia obdobná, i keď kladný rozdiel príjmov samospráv oproti rozpočtu bude o niečo nižší.

 

„Stále je to plus 74 miliónov,“ priblížil Matovič. V budúcom roku by mali samosprávy dostať spolu 3,76 miliardy eur. „Myslím, že to je veľmi dobrá správa pre všetkých zodpovedných starostov a primátorov,“ dodal Matovič.

 

img

Prezident Únie miest Slovenska (ÚMS) Richard Rybníček


Podľa ministra preto nehrozí, že by samosprávy museli zvyšovať miestne dane a poplatky pre nedostatok financií. Poplatky podľa neho zvýši iba ten starosta a ten primátor, ktorý ich bude chcieť zvyšovať z iného dôvodu.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Lukas Dedik

Netky
JAR JE TU O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona