Rysia samička Vendy sa vrátila do voľnej prírody, vypustili ju v Západných Tatrách

NETKY.SK • 22 Máj 2023, 18:30 • 2 min
Rysia samička Vendy sa vrátila do voľnej prírody, vypustili ju v Západných Tatrách

ZUBEREC - Rysiu samičku Vendy, ktorá vyše polroka naberala sily v záchrannej stanici v Zázrivej, vypustili v oravskej časti Západných Tatier. V pondelok o tom informovala Jana Tomalová zo Správy Tatranského národného parku (TANAP).

slovakia

left justify in out

Päťmesačné rysie mláďa sa minulý rok objavilo na dvore rodinného domu v Liptovskej Kokave. Bolo dehydrované, podvyživené a takmer na pokraji smrti. "Mláďatko sme odchytili a po veterinárnej kontrole umiestnili do karanténnej stanice v Tichej doline. Vendy, ako sme malú rysiu samičku pomenovali, bola prvou pacientkou tejto novo zrekonštruovanej stanice v lokalite Tábor," priblížila zoologička Správy TANAP-u Erika Feriancová.

 

Rysíča vážilo v čase odchytu štyri a pol kilogramu. Po zhruba týždňovom pobyte v karanténe ho čakala cesta do Zázrivej. V tamojšej záchrannej stanici umiestnili mláďa do výbehu, kde prakticky neprichádzalo do kontaktu s človekom. Za potravou vychádzalo výlučne počas noci. Správa národného parku podotkla, že ide o spôsob bezkontaktnej starostlivosti, keď si zviera nenavykne na človeka a nestratí svoju plachosť. Zvýšia sa tak jeho šance na prežitie v prírode. V tomto režime sa o rysíča starali do chvíle, keď bolo schopné samostatného života vo voľnej prírode.

 

"Včera (21. 5.), po takmer siedmich mesiacoch pobytu v záchrannej stanici, sme jednoročnú rysicu vypustili do voľnej prírody. Počas pobytu v záchrannej stanici vyrástla a zosilnela. Pred vypustením sme ju odvážili, jej hmotnosť stúpla na takmer 15 kilogramov," povedala o zavŕšení polročnej snahy tímu odborníkov Feriancová. Zdôraznila, že v takomto zdravotnom a fyzickom stave by mala Vendy bez väčších problémov zvládnuť život v divočine. "Vypustením do voľnej prírody dostala možnosť žiť život, pre ktorý bola zrodená," dodala zoologička. twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Interny redaktor
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies