Rusko začína dodávať Maďarsku plyn navyše

NETKY.SK • 14 August 2022, 19:00 • 2 min
Rusko začína dodávať Maďarsku plyn navyše

BUDAPEŠŤ – Maďarsko informovalo, že mu Rusko začalo dodávať plyn navyše, na základe júlovej návštevy ministra zahraničných vecí Pétra Szijjárta v Moskve. TASR správu prevzala z AFP.

slovakia

left justify in out

Podľa maďarského ministerstva zahraničných vecí obchodné rokovania s Moskvou „viedli k dohode“ a výsledkom je, že ruský energetický gigant Gazprom začal v piatok (12. 8.) dodávať Budapešti plyn „nad už predtým zazmluvnené množstvá“. „Povinnosťou maďarskej vlády je zaistiť bezpečné dodávky zemného plynu do krajiny a my to plníme,“ uviedol na svojej stránke na sociálnej sieti predstaviteľ ministerstva Tamás Menczer.

 


V prvej fáze bude do Maďarska do konca augusta prúdiť z juhu cez plynovod TurkStream dodatočný objem 2,6 milióna kubických metrov (m3) plynu za deň, napísal s tým, že prebiehajú rokovania o septembrových dodávkach. Maďarský minister Szijjárto v júli na predtým neohlásenej návšteve v Moskve diskutoval o nákupe ďalších 700 miliónov m3 zemného plynu. „Vo svetle toho, čo je známe o súčasných podmienkach na európskom trhu, je jasné, že získanie takého veľkého množstva je nemožné bez ruských zdrojov,“ skonštatoval Menczer vo svojom príspevku, pričom spomenul návštevu Szijjárta.

 

 

Tento týždeň vstúpil do platnosti plán Európskej únie (EÚ) o znížení spotreby plynu v celom bloku o 15 %, čo jej má pomôcť zvládnuť energetickú krízu vyvolanú ruskou vojnou na Ukrajine. Niektoré štáty EÚ však získali výnimky z prísneho dodržiavania pravidla, ktoré je označované tiež za „dobrovoľné zníženie dopytu“. Maďarsko, ktoré sa spolieha na plyn z Ruska, požiadalo tiež o výnimku.

 

 

Možno vás zaujme: Dobrá správa! Dodávky ropy sa majú už čoskoro obnoviťtwiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Johny domansky
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies