Benátky: Zavedený poplatok je fiaskom. Počet turistov sa ešte viac zvýšil

NETKY.SK • 21 Máj 2024, 12:40 • 2 min
Benátky: Zavedený poplatok je fiaskom. Počet turistov sa ešte viac zvýšil

RÍM - Poplatok za vstup do Benátok pre jednodňových návštevníkov je fiaskom už od jeho zavedenia 25. apríla. Skonštatoval to v talianskej metropole pred novinármi jeden z členov benátskej Mestskej rady.

slovakia

left justify in out

"Opatrenie týkajúce sa vstupného lístka v Benátkach žalostne zlyhalo. Dôležité sú čísla. Podľa nich lístok v žiadnom prípade neznížil prílev turistov, ani nezastavil ich príchod. Naopak, návštevnosť je v porovnaní s predchádzajúcimi rokmi ešte vyššia," zdôraznil Giovanni Andrea Martini zo skupiny Mestskej rady Tutta la Citta Insieme.
 
"Len napríklad 19. mája bolo zaznamenaných 70-tisíc vstupov, zatiaľ čo 23. apríla minulého roka ich bolo 66-tisíc a 2. júna 2023 -  65-tisíc," dodal Martini v Palazzo Grazioli v talianskom hlavnom meste.
 
"Mesto je dnes zatvorené z politickej vôle administratívy, ktorá týmto opatrením získala trochu peňazí, ale nezachránila dušu mesta. Benátky chátrajú, pretože boli opustené, alebo skôr len využité na to, aby prinášali peniaze," poznamenal.
 
Benátky skúšobne zaviedli poplatok vo výške 5 eur za vstup pre turistov, ktorí sa v meste zdržia len jeden deň bez prenocovania. Mesto bude v tom pokračovať až do konca júla. Lístky sa kontrolujú pri vstupných bodoch do mesta. Možno ich zakúpiť na hlavnej železničnej stanici Santa Lucia alebo on-line. Za vstup bez lístka hrozí pokuta od 50 do 300 eur.
 
Cieľom je presmerovať záujem jednodňových návštevníkov na menej rušné obdobie. Výnimku majú okrem viacdňových návštevníkov aj cestujúci, ktorí platia daň z cestovného ruchu, deti do 14 rokov a ďalšie skupiny osôb.
 
Organizácie OSN pre vzdelávanie, vedu a kultúru vlani upozornila, že Benátky sa môžu dostať na zoznam ohrozeného svetového dedičstva. Ako dôvod uviedla hromadný cestovný ruch či stúpanie hladiny v Benátskej lagúne, čo má spojitosť s klimatickou zmenou.
 
UNESCO zaradilo Benátky na zoznam Svetového kultúrneho dedičstva v roku 1987 pre ich výnimočnú architektúru. Táto organizácia však opakovane varuje, že mesto musí lepšie riadiť cestovný ruch.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Ingrid Vrabcová
Zdroj: TA3, Foto: Benátky / fodors.com
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies