Rusko sa snaží ukončiť vojnu na Ukrajine, ktorú podľa prezidenta Putina rozpútal Západ

NETKY.SK • 24 August 2023, 13:55 • 2 min
Rusko sa snaží ukončiť vojnu na Ukrajine, ktorú podľa prezidenta Putina rozpútal Západ

Johannesburg-Vladimír Putin sa zástupcom krajín skupiny BRICS prihovoril cez video, osobne sa zúčastniť nemohol pre zatykač za vojnové zločiny

slovakia

left justify in out

Rusko neustále pokračuje vo vojne na Ukrajine. Niekoľkomesačné útočenie nemá konca kraja a doteraz si vyžiadalo tisíce nevinných obetí. Okrem toho sú jej následkom spustošené mestá a dediny. Vladimír Putin však napriek všetkému tvrdí, že za vojnu na Ukrajine môže "Západ". Uviedol to na summite prostredníctvom videohovoru.

 

 

Ruský prezident Vladimir Putin obhajoval v stredu počas summitu krajín skupiny BRICS vojnu Ruska na Ukrajine. BRICS okrem toho vyzdvihol ako zoskupenie, ktoré vyvažuje globálnu dominanciu Spojených štátov, informuje TASR podľa správy agentúry Reuters. Počas videopríhovoru Putin opakoval ruský naratív o tom, že Moskva bola do konfliktu na Ukrajine dotlačená nepriateľským konaním Washingtonu.

 

"Naše konanie na Ukrajine sa riadi len jednou vecou - ukončením vojny, ktorú proti ľudom žijúcim v Donbase rozpútal Západ a jeho satelity," vyhlásil šéf Kremľa. "Chcem podotknúť, že to bola jeho túžba zachovaní si hegemónie vo svete a túžba niektorých krajín zachovať túto hegemóniu, ktoré viedli k vážnej kríze na Ukrajine," dodal Putin. Posilnenie BRICS je pritom súčasťou ruskej vízie o podkopanie dominancie Spojených štátov vo svete a vybudovanie toho, čo Putin v príhovore nazval "multipolárny svetový poriadok".

 

Rusko opakovane tvrdí, že je otvorené rokovaniam o ukončení 18-mesiacov trvajúceho konfliktu, no len ak budú akceptované "nové skutočnosti", ktoré nastolili ruské sily okupujúce takmer jednu pätinu ukrajinského územia. Ukrajina však požaduje zachovanie svojej územnej celistvosti a stiahnutie ruských vojsk.

Podľa juhoafrického prezidenta Cyrila Ramaphosu budú členské krajiny BRICS naďalej podporovať snahy Ruska o ukončenie konfliktu. Ramaphosa v júni odprezentoval Putinovi a ukrajinskému prezidentovi Volodymyrovi Zelenskému africký mierový plán. Putin nemohol vycestovať na summit BRICS do Juhoafrickej republiky pre zatykač, ktorý na neho v marci vydal Medzinárodný trestný súd (ICC) pre vojnové zločiny na Ukrajine. Rusko obvinenia ICC odmietlo s tým, že nie sú právne podložené, pretože Rusko nie je členom ICC.

 

Juhoafrická republika však jeho členom je, a preto by mala povinnosť Putina zadržať v prípade, že by tam pricestoval, píše Reuters. Vzhľadom na túto skutočnosť navrhol Putin počas videopríhovoru usporiadať ďalší summit skupiny BRICS v ruskom meste Kazaň v októbri 2024. Konkrétny dátum sa podľa agentúry DPA určí neskôr prostredníctvom diplomatických kanálov. Ruský prezident zároveň oznámil, že v nadchádzajúcom roku sa v rámci ruského predsedníctva BRICS uskutoční viac než 200 politických, hospodárskych i spoločenských podujatí. twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Zlatica Gregorová
TASR

Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies