Rusko obmedzí prístup zo svojho územia k viac ako 80 médiám z EÚ. Sú medzi nimi aj slovenské

NETKY.SK • 26 Jún 2024, 08:14 • 2 min
Rusko obmedzí prístup zo svojho územia k viac ako 80 médiám z EÚ. Sú medzi nimi aj slovenské

MOSKVA - Rusko uviedlo, že v rámci odvetných opatrení na svojom území obmedzí obsah viac ako 80 médií z Európskej únie. Na zozname, ktorý v utorok (25. 6.) zverejnilo ruské ministerstvo zahraničia, sa nachádza tiež Česká televízia a server Seznam Zprávy. Zo slovenských sú to denníky SME a Denník N.

slovakia

left justify in out

Ruská diplomacia uviedla, že ide o odvetné opatrenie po rozhodnutí Rady EÚ zo 17. mája. Tým v EÚ uložili sankcie na ruskú mediálnu platformu RIA Novosti a ruské denníky Izvestija a Rossijskaja gazeta.

Ministerstvo vo vyhlásení tvrdí, že Brusel a členské krajiny EÚ sa rozhodli ísť cestou eskalácie a „donútili Moskvu prijať zrkadlové a primerané protiopatrenia“. Ak EÚ sankcie na ruské médiá zruší, je Moskva svoje terajšie rozhodnutie pripravená prehodnotiť.

Medzi ďalšími médiami, ktorých obsah bude Moskva blokovať, je nemecký magazín Der Spiegel, denník Frankfurter Allgemeine Zeitung. Ale aj španielsky El País, talianska La Stampa, La Repubblica, francúzsky Le Monde, Libération, ale aj servery s celoúniovou pôsobnosťou Politico či EUobserver. Celkovo na zozname figuruje 81 médií z viacerých krajín EÚ.

Rada EÚ v polovici mája sankcie na trojicu ruských médií zdôvodnila ich „zásadnou úlohou pri podpore ruskej útočnej vojny proti Ukrajine a pri destabilizácii susedných krajín“.

Rusko sa podľa EÚ tiež zapojilo do „systematickej medzinárodnej kampane mediálnej a informačnej manipulácie, zasahovania a hrubého prekrúcania faktov, aby ospravedlnilo a podporilo svoju agresiu voči Ukrajine“.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Marek Nemček
Zdroj: ČTK, Foto: Al Jazeera / Reuters / Sarah Meyssonnier
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies