Rusko je oficiálne prvou krajinou, ktorá disponuje hypersonickou zbraňou

NETKY.SK • 29 Január 2020, 21:19 • 2 min
Rusko je oficiálne prvou krajinou, ktorá disponuje hypersonickou zbraňou

Počas studenej vojny sa uzatvárali a následne porušovali rôzne dohody o nezbrojení či likvidácii zbraní a aj keď sa dnes zdá, že predstavitelia oboch veľmocí k sebe majú blízko, situácia je takáto.

slovakia

left justify in out

 

Rusko oznámilo, že ich prvá hypersonická zbraň s názvom Avangard je plne funkčný.
 

Stalo sa tak prvou a zatiaľ jedinou krajinou, ktorá takúto zbraň vlastní, informuje portál futuris.


Avangard odolá vysokým teplotám

Ruský minister obrany Sergej Šojgu informoval prezidenta Vladimira Putina, že prvá hypersonická raketa s názvom Avangard vstúpila do bojovej pohotovosti.
 

Putin túto udalosť označil ako technologický prielom porovnateľný s uvedením prvého satelitu v roku 1957.

 

Putin zbraňový systém prvýkrát zmienil už začiatkom roka 2018.

 

Vtedy poznamenal, že raketa Avangard bude na ceste k cieľu schopná manévrovať tak, aby akákoľvek súčasná protiraketová obrana bola proti nej úplne bezmocná.

 

Po vystrelení bude vraj raketa smerovať k cieľu ako meteorit či nezastaviteľná ohnivá guľa, píše agentúra AP.

 

Putin tiež dodal, že Avangard je navrhnutý, aby odolal teplotám až do 2 000 °C.
 

S touto teplotou sa totiž raketa stretne pri vysokej nadzvukovej rýchlosti počas preletu atmosférou. Dosiahne aj 27-krát väčšiu rýchlosť, než akú má zvuk, čo znamená, že vzdialenosť medzi Moskvou a New Yorkom preletí približne za 15 minút. Avangard je schopná niesť jadrovú hlavicu o sile 2 megaton. Informoval cnbc.com.

 


Rusko je v súčasnosti jedinou krajinou, ktorá disponuje hypersonickou zbraňou.


Rusko je napred

Prezident Vladimir Putin zdôraznil, že po rokoch dobiehania amerického pokroku sú historicky prvýkrát s vývojom zbraní napred. V decembri minulého roka bol Avangard prvýkrát vypustený z raketovej základne Dombarovskij na juhu pohoria Ural a úspešne zasiahol cvičný terč na Kamčatke, ktorá je od neho vzdialená 6 000 kilometrov.

 

Pentagon v posledných rokoch tiež pracoval na vývoji hypersonických zbraní. Americký minister obrany Mark Esper v auguste vyjadril svoje presvedčenie o tom, že ich zostrojenie je otázkou niekoľkých rokov. Pre budúcnosť ľudstva na Zemi je však znepokojujúca správa, ktorú do detailov ozrejmili v oficiálnej tlačovej správe.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
barbora lučivjanská
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies