Rusko, Čína a regionálni spojenci varujú pred raketovým štítom USA

NETKY.SK • 15 Jún 2011, 12:58 • 2 min
Rusko, Čína a regionálni spojenci varujú pred raketovým štítom USA

Rusko, Čína a regionálni spojenci varujú pred raketovým štítom USA

slovakia

left justify in out

Šanghajská organizácia pre spoluprácu (ŠOS), ktorej súčasťou sú Rusko a Čína, kritizovala dnes plány USA na raketový štít, ktorý podľa organizácie môže ohroziť globálnu bezpečnosť.
      "Jednostranné a neobmedzené budovanie raketovej obrany jedným štátom alebo úzkou skupinou štátov by mohlo poškodiť strategickú stabilitu a medzinárodnú bezpečnosť," uviedli lídri Ruska, Číny, Kazachstanu, Kirgizska, Tadžikistanu a Uzbekistanu. Summit ŠOS sa dnes koná v kazašskej Astane.
      Moskva nedávno zvýšila kritiku amerických plánov na rozmiestnenie raketového štítu v Európe a žiada záväzné garancie, že systém neoslabí ruský jadrový arzenál, pripomenula tlačová agentúra Reuters.
      Kazašský prezident Nursultan Nazarbajev na summite navrhol vytvorenie bezpečnostnej konferencie na riešenie regionálnych konfliktov a prijatie preventívnych opatrení v potenciálne konfliktných oblastiach v rámci ŠOS. Takéto fórum by podľa neho mohlo byť nástrojom v prístupe k násilným konfliktom a nepokojom, aké sa vlani vyskytli v Kirgizsku, uviedla tlačová agentúra RIA Novosti.
      Summit ŠOS sa zaoberá regionálnou stabilitou a bezpečnosťou, vrátane boja proti terorizmu a drogovému obchodu.
      ŠOS vznikla pred desiatimi rokmi na podporu regionálnej bezpečnosti a spolupráce. Členské štáty predstavujú spolu tri pätiny územia Eurázie a 1,5 miliardy obyvateľov. Pozorovateľský štatút majú v organizácii India, Irán, Mongolsko a Pakistan.
Zdroj: TASRtwiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies