Ruskí a bieloruskí športovci by vôbec nemali štartovať na OH v Paríži, ozýva sa z Rady Európy

NETKY.SK • 22 Marec 2024, 11:42 • 2 min
Ruskí a bieloruskí športovci by vôbec nemali štartovať na OH v Paríži, ozýva sa z Rady Európy

ŠTRASBURG - Parlamentné zhromaždenie Rady Európy (PZ RE) podporuje úplný zákaz účasti ruských a bieloruských športovcov na olympijských hrách (OH) v Paríži. Vyhlásil to v stredu (20. 3.) predseda PZ RE Theodoros Rusopulos.

slovakia

left justify in out

Rusopulos v správe pre médiá uviedol, že ku svojej výzve dospel po utorňajšom (19. 3.) rozhodnutí Medzinárodného olympijského výboru (MOV). Ten rozhodol neumožniť ruským a bieloruským športovcom zúčastniť sa na otváracom ceremoniáli olympijských hier v Paríži a tiež po reakcii desiatich olympijských víťazov z Ukrajiny, ktorí požiadali PZ RE, aby podporilo bojkot ruských a bieloruských športovcov na olympiáde.

Pripomenul, že olympijské hry sa zrodili v jeho krajine, Grécku, asi pred 3000 rokmi a že olympizmus sa znovuzrodil prvými olympijskými hrami modernej éry v Aténach v roku 1896.

Spresnil, že ide o filozofiu, ktorá podporuje rešpektovanie všeobecných základných etických princípov, najmä integrity, rešpektu a bratstva a že základné princípy olympizmu sú z definície proti vojne.

„Kladiem si preto otázku: mali by športovci z krajiny, ktorá napadla inú, súťažiť na olympijských hrách a hrdo reprezentovať túto krajinu? Môžeme odsúdiť Rusko za bombardovanie ukrajinských civilistov, únosy detí, mučenie väzňov, páchanie masakrov a potom tlieskať jeho športovcom? S vedomím, že mnohí z týchto športovcov sú v skutočnosti angažovaní v ruskej armáde a že drvivá väčšina z nich dostáva štátne platy? Je toto duch olympizmu?“ uviedol Rusopulos vo svojom vyhlásení.

Víťazstvá Ruských športovcov budú použité ako nástroj propagandy

Rusopulos zdôraznil, že parlamentné zhromaždenie, ktoré združuje poslancov zo 46 európskych krajín, sa touto otázkou zaoberalo pri viacerých príležitostiach. Poslanci si vypočuli rôznorodé názory a už pred rokom prijali uznesenie s jednoduchou odpoveďou: ruskí a bieloruskí športovci by sa nemali zúčastniť na parížskej olympiáde.

Ich účasť by vraj bola urážkou ukrajinských športovcov, z ktorých mnohí zomreli v dôsledku vojny a väčšina z nich nemôže riadne trénovať, keďže športová infraštruktúra je zničená.

„Niektorí ľudia navrhujú, aby atléti a športovci neniesli zodpovednosť za rozhodnutia svojich vlád. Nebuďme naivní. Akékoľvek víťazstvo týchto športovcov, dokonca aj pod neutrálnou vlajkou, by sa mohlo oslavovať a použiť ako nástroj propagandy, vytvárajúci príbeh o prijatí a normalizácii vzťahov, ktorý bagatelizuje vážnosť činov ruskej a bieloruskej vlády,“ vysvetlil Rusopulos.

PZ RE podľa jeho slov naliehavo žiada Medzinárodný olympijský výbor, aby prísne uplatňoval kritériá, ktoré stanovil na umožnenie účasti ruských športovcov, a zabezpečil, aby sa akákoľvek účasť ruských a bieloruských športovcov nestala prostriedkom propagandy.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Marek Nemček
Zdroj: RTVS / TASR, Foto: OutKick (ilustračná foto)
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies