Plán obnovy rieši podľa Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory množstvo ambicióznych cieľov. Budú naplnené?

NETKY.SK • 21 Apríl 2021, 10:03 • 2 min
Plán obnovy rieši podľa Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory množstvo ambicióznych cieľov. Budú naplnené?

BRATISLAVA- Plán obnovy a odolnosti Slovenskej republiky síce z hľadiska obsahu pokrýva všetky potrebné oblasti, jeho celkový zámer je však rozptýlený do veľkého množstva ambicióznych cieľov, ktoré zrejme nebude možné všetky naplniť.

slovakia

left justify in out

Slovenská obchodná a priemyselná komora zhodnotila, že možno nebudú naplnené všetky ciele v rámci plánu obnovy. Problémom je podľa komory aj skutočnosť, že i keď treba rešpektovať predstavu Európskej komisie, podľa podnikateľskej praxe sú v dokumente nedostatočne uvádzané napríklad opatrenia v priemysle, ktorý je rozhodujúcou zložkou pre tvorbu HDP. „S určitou mierou zjednodušenia je možné uviesť, že sú tu predstavené takmer všetky už dlhšiu dobu známe problémy Slovenska, ktoré sa nedarilo riešiť posledným vládnym garnitúram. Ale skúsenosti s rokom vládnutia súčasnej zostavy nevyvolávajú dôveru v to, že pri zavádzaní a presadzovaní potrebných reformných krokov bude práve ona zárukou efektívneho naplnenia úloh Plánu obnovy a odolnosti SR prostriedkami získanými z Európskej únie," konštatuje ďalej v tlačovej správe komora.

 

Súvisiaci článok: Plán obnovy nie je podľa ministerstva zdravotníctva zameraný iba na štátne nemocnice


Jedným z dôvodov, prečo podľa nej utrpela kvalita materiálu, je chýbajúca široká diskusia pri jeho príprave. Rovnako negatívne hodnotí aj spôsob prerokovávania plánu na okrúhlych tematických stoloch v marci, keď už prakticky nebol priestor na uplatnenie viacerých pripomienok. „A aj počet ohlasov počas medzirezortného pripomienkového konania potvrdil, že kvalita plánu utrpela neštandardne nízkym zapojením tých, ktorých sa bezprostredne dotýka a ktorí mali skutočný záujem na participácii," tvrdí SOPK.
 Je presvedčená, že treba využiť všetky možnosti na vzájomný dialóg. Len tak bude podľa nej možné dosiahnuť efektívne využitie prostriedkov získaných aj z iných fondov Európskej únie. „Bolo by totiž veľmi zlé, keby výsledkom plánu obnovy bolo chudobnejšie a zadlženejšie Slovensko, čo súčasný rámec vôbec nevylučuje," upozorňuje komora. Disponibilné prostriedky totiž podľa komory musia ísť najmä do oblastí, ktoré budú generovať budúce zdroje rastu a tie sa nachádzajú iba v reálnej ekonomike, vzdelaní a vo výskume a vývoji.

 

Mohlo by vás zaujímať: Ministerstvo kultúry predstaví projekt finančnej podpory pre nezamestnaných na obnove hradov


Slovenská obchodná a priemyselná komora je verejnoprávna inštitúcia, ktorá pôsobí na celom území Slovenska a je zameraná na ochranu a podporu podnikania a na koordináciu spoločných záujmov svojich členov v podnikateľskej činnosti v tuzemsku i v zahraničí.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Kristýna Peštová
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies