Ruského opozičného lídra Nemcova zastrelili v centre Moskvy

NETKY.SK • 28 Február 2015, 11:02 • 3 min
Ruského opozičného lídra Nemcova zastrelili v centre Moskvy

MOSKVA - V Moskve v piatok večer zastrelili bývalého ruského vicepremiéra a známeho kritika prezidenta Vladimira Putina Borisa Nemcova.

slovakia

left justify in out

Podľa polície neznámy útočník ho z automobilu štyrikrát strelil do chrbta. Incident sa stal v centre metropole, keď 55-ročný Nemcov kráčal po moste cez rieku Moskva aj s ukrajinskou ženou, ktorá vyviazla bez zranení. Vraždu okamžite odsúdil Kremeľ aj prezident Putin, ktorý nariadil vyšetrovanie pod prezidentskou kontrolou. Podľa Putina môže ísť o nájomnú vraždu, ktorá má byť provokáciou pred plánovaným protivládnym protestom, ktorý mal Nemcov v nedeľu viesť . 


Nemcov patrí už 15 rokov k najpoprednejším predstaviteľom opozície súčasného Kremľa. "Je nepredstaviteľné, že líder opozície bol zastrelený za hradbami Kremľa. Je len jedna verzia - zastrelili ho za to, že hovoril pravdu," povedal expremiér a ďalší líder opozície Michail Kasjanov.

 

 

K vražde sa vyjadril aj americký prezident Barack Obama. "Vyzývame ruskú vládu, aby vykonala rýchle, nestranné a transparentné vyšetrovanie okolností tejto vraždy a aby zaistila, aby boli osoby, zodpovedné za toto kruté zabitie, privedené pred spravodlivosť," uvádza sa vo vyhlásení prezidenta USA.

 

Ukrajinský prezident Petro Porošenko označil Nemcova za svojho osobného priateľa a za "most" medzi oboma krajinami a vyjadril nádej v potrestanie vrahov, uviedla agentúra AP. Len niekoľko hodín pred smrťou Nemcov vystúpil v nezávislej rozhlasovej stanici Echo Moskvy. Obvinil pritom ruského prezident Vladimira Putina, že zavliekol svoju krajinu do krízy, a to svojou "šialenou, agresívnou a vražednou politikou vojny proti Ukrajine".

 

"Krajina potrebuje politickú reformu. Keď sa moc sústreďuje v rukách jednej osoby a táto osoba vládne navždy, povedie to k absolútnej, absolútnej katastrofe," vyhlásil Nemcov v rádiu.

Podľa kolegov z ruskej opozície a gruzínskeho exprezidenta Michaila Saakašviliho Boris Nemcov v poslednej dobe pracoval na dokumente určenom ruskej verejnosti, v ktorom chcel odhaliť údajné dôkazy o priamej účasti Moskvy v ukrajinskom konflikte.

 

 

Právnik zavraždeného Vadim Prochorov uviedol, že Nemcov čelil hrozbám na sociálnych sieťach, ktoré ohlásil aj polícii. Tá však údajne nepodnikla nijaké kroky na jeho ochranu. Vraždu prostredníctvom svojho hovorcu okamžite odsúdil ruský prezident Vladimir Putin. Hovorca vyjadril podozrenie, že išlo o nájomnú vraždu, ktorá mohla byť "provokáciou". Šéf Kremľa nariadil vyšetrovanie celého prípadu, na ktoré mieni osobne dozerať.

 

"Putin poznamenal, že násilná vražda nesie znaky nájomného zabitia a je čisto provokatívna," vyhlásil hovorca Dmitrij Peskov, ktorého citovala agentúra TASS. Prípadom sa už začal zaoberať ruský federálny vyšetrovací výbor, ktorého zástupcovia dorazili na miesto činu, kde sa našlo šesť nábojov. Vyšetrovatelia preverujú všetky relevantné alternatívy vrátane nájomnej vraždy.

 

Boris Nemcov zastával post vicepremiéra v druhej polovici 90. rokov, za vlády vtedajšieho ruského prezidenta Borisa Jeľcina. Istý čas sa o ňom dokonca hovorilo ako o možnom Jeľcinovom následníkovi.

Neskôr sa Nemcov stal ostrým kritikom Putinovho režimu, pomáhal organizovať pouličné protesty a odhaľovať prípady korupcie.

 

Na nedeľu 1. marca Nemcov spolu s ďalšími opozičnými predstaviteľmi organizoval veľký opozičný protest v Moskve. V jednom zo svojich posledných blogov vyzval Rusov, aby na demonštrácii zúčastnili. Organizátori sa rozhodli preložiť miesto konania protestu z juhovýchodného predmestia Moskvy do centra mesta, aby si uctili Nemcovovu pamiatku, uviedol ruský expremiér a opozičný líder Michail Kasianov.

Barack Obama sa s bývalým ruským vicepremiérom Nemcovom stretol počas návštevy Moskvy v roku 2009. Vtedy ocenil jeho "odvážne odhodlanie v boji proti korupcii v Rusku". Vraždou Nemcova podľa Obamu prišli občania Ruskej federácie o jedného z najvýraznejších zástancov svojich práv.

 

 
twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies