Richard Sulík odmieta úplné odstrihnutie od ruského plynu

NETKY.SK • 3 Apríl 2022, 14:22 • 2 min
Richard Sulík odmieta úplné odstrihnutie od ruského plynu

V prípade ropy a plynu je cestou skôr diverzifikácia zdrojov ako úplné odstrihnutie sa od Ruska. To by totiž znamenalo zasa závislosť od niekoho iného.

slovakia

left justify in out

Na krokoch k diverzifikácii sa pritom posledné roky už pracuje. V nedeľnej diskusnej relácii TA3 V politike to uviedol minister hospodárstva Richard Sulík (SaS). Šéf rezortu hospodárstva skonštatoval, že je za to, aby Slovensko malo vždy viacero možností, kde ropu a plyn nakúpiť.

 

„Na tomto sme za posledné roky intenzívne pracovali, najmä čo sa týka plynu, lebo sú porobené už rôzne prepojenia a rôzne reverzné toky, aktuálne sa dokončuje Poľsko, to bude hotové do 30. júna," poznamenal Sulík. Podotkol, že je dôležité mať pripravené alternatívy, a príprava na diverzifikáciu sa podľa jeho slov už deje.

 

img

 

Zdôraznil, že sa pracuje na pláne B, aby Slovensko bolo pripravené nakupovať aj inde. Priblížil tiež, že má písomný záväzok zo Slovnaftu, ktorý, ak by došlo k výpadkom ropy, ktorá prúdi cez ropovod Družba, by to mohol nahradiť dovážaním ropy na tankeroch. Podľa Sulíka sa Slovnaft zaviazal, že spracuje minimálne toľko ropy, aby dokázal uspokojiť celý slovenský trh. „Ak dôjde k obmedzeniam, budú obmedzovať export," dodal.

 

Zároveň vyhlásil, že sa pripravujú opatrenia v prípade cien plynu. Konkrétne riešenia plánuje predstaviť budúci týždeň. O záležitostiach z koaličnej rady chce informovať až vtedy, keď budú finálne dohodnuté.

 

img

 

V súvislosti s dvoma rokmi vládnutia vyčíslil, že vláde sa darí zhruba na 60 %, pričom ak sa zohľadnia mimoriadne okolnosti, je to podľa neho 80 %. Vymenoval reformy, ako je reforma vysokých škôl, nemocníc či národných parkov. Podotkol, že jedna kríza strieda druhú a ak by tu neboli, zostávalo by oveľa viac času na reformy.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Nikoleta Preložníková
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies