Riadenú skládku odpadov v Spišskej Belej zatvorili

NETKY.SK • 10 Január 2023, 15:00 • 2 min
Riadenú skládku odpadov v Spišskej Belej zatvorili

SPIŠSKÁ BELÁ - Riadenú skládku odpadov v Spišskej Belej pod Tatrami koncom roka zatvorili. Mestský podnik, ktorý je jej prevádzkovateľom, o tom rozhodol na základe neúspešných žiadostí na Slovenskej inšpekcii životného prostredia (SIŽP).

slovakia

left justify in out

Vedenie v priebehu troch rokov žiadalo o zvýšenie kapacity skládky, o vydanie zmeny integrovaného povolenia na jej prevádzku aj o povolenie na vybudovanie tretej časti. Ani s jednou žiadosťou však prevádzkovateľ neuspel. Informoval o tom na webovej stránke mesta primátor Peter Zibura s tým, že od nového roka tam už nie je možné odpad uložiť a mesto muselo pristúpiť aj k zvýšeniu poplatku za odvoz odpadu.

 

"Povolenie na prevádzkovanie skládky už stratilo platnosť a zároveň došlo aj k preplneniu jej povolenej kapacity. Prevádzkovateľ musí rešpektovať platnú legislatívu a vyhnúť sa tak protiprávnemu konaniu," ozrejmil primátor. Vlastníkom skládky je mesto a jeho občania preto podľa neho roky platili o 20 až 40 percent menej za odvoz odpadu v porovnaní s bežnou trhovou cenou. Po rozhodnutí SIŽP poslanci mestského zastupiteľstva schválili nové všeobecne záväzné nariadenie a zvýšenie poplatku za komunálny odpad o 30 percent na 43,80 eura za osobu a rok. Podnikatelia budú za týždenný vývoz komunálneho odpadu zo 120-litrovej nádoby platiť ročný poplatok 286 eur. "Pri návrhu na zvýšenie poplatku sa brali do úvahy stúpajúce náklady za uloženie odpadu na úroveň trhovej ceny skládky, ktorá náš odpad prevezme, ako aj zvýšené náklady na prepravu odpadu," objasnil Zibura.

 

Po uzavretí skládky v Spišskej Belej budú môcť občania svoj drobný stavebný odpad odvážať na Riadenú skládku tuhého komunálneho odpadu v Ľubici v zmysle aktuálneho cenníka. Väčšie množstvo vyzbieraného vytriedeného materiálu môžu občania naďalej bezplatne priniesť na zberný dvor v areáli Mestského podniku Spišská Belá. "Naďalej platí, že len dôsledným triedením odpadu sa dosiahne zníženie množstva tuhého komunálneho odpadu. V kalendárnom roku 2022 občania mesta vyprodukovali približne o 450 ton zmesového odpadu menej ako v roku 2020. Spoločným rozumným prístupom pri tvorbe odpadov, ktorý spočíva v ich minimalizovaní, sa môžeme pokúsiť o stabilizáciu zákonného poplatku v budúcnosti. Tu je potrebné si uvedomiť, že cena, ktorú platíme za likvidáciu či separáciu odpadov, je cena za naše životné prostredie," uzavrel primátor. twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Interny redaktor
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies