Program Cyrilometodských dní. Na čo sa môžete tešiť v Bratislave, Nitre a Terchovej?

NETKY.SK • 4 Júl 2024, 16:17 • 2 min
Program Cyrilometodských dní. Na čo sa môžete tešiť v Bratislave, Nitre a Terchovej?

Príchod solúnskych bratov Cyrila a Metoda na Veľkú Moravu sa datuje na leto roku 863. Tento rok uplynie od ich príchodu 1161 rokov. Slovenská republika si ho pripomína 5. júla ako štátny sviatok - Sviatok svätého Cyrila a Metoda.

slovakia

left justify in out

Slovanskí vierozvestovia sv. Cyril a Metod patria medzi najväčších misionárov kresťanstva v dejinách Európy. V histórii Slovanov a zvlášť Slovákov tvoria jednu z najdôležitejších kapitol, keď sa spomínajú aj v preambule Ústavy SR. Deň slovanských vierozvestov Cyrila a Metoda je 5. júla štátnym sviatkom aj v Českej republike.

Celonárodné oslavy 1161. výročia príchodu svätých Cyrila a Metoda sa uskutočnia v piatok v areáli hradu Devín v Bratislave. Na Devíne sa o 20.00 h uskutoční podujatie s názvom Posolstvo Cyrila a Metoda. V rámci slávnostného programu odznejú skladby či diela slovenských autorov v podaní umelcov zo Slovenska.

"Súčasťou programu budú aj krátke dokrútky plné zaujímavých faktov o živote a diele bratov zo Solúna, ktorí na naše územie priniesli kresťanskú vieru a vďaka vytvoreniu písma položili základy vzdelanosti, kultúry a rozvoja Slovanov," priblížil úrad vlády.

Vzhľadom na bezpečnostné opatrenia budú v areáli hradu Devín vytvorené dva samostatné sektory, a to pre hostí a pre verejnosť a médiá. ÚV zároveň prosí návštevníkov, aby do areálu hradu vchádzali cez bránu z Muránskej ulice pri soche sv. Jána Nepomuckého, ktorá bude otvorená od 18.00 h. "Pri vstupe do sektora rešpektujte, prosím, pokyny príslušníkov Policajného zboru SR a organizátorov podujatia," dodal úrad vlády.

 

Nitra oslávi svoju slávnu históriu trojdňovými slávnosťami. Od 5. do 7. júla bude mesto pod Zoborom žiť slávnosťami Nitra, milá Nitra. Tri dni budú nabité spoločenskými, cirkevnými a kultúrnymi podujatiami. "Tohtoročné slávnosti otvoríme rannou svätou omšou, na ktorú prichádza množstvo pútnikov z celého Slovenska i zo zahraničia. Pokračovať budeme programom na hrade, kde návštevníkov okrem Dňa otvorených dverí čaká historický festival Pribinova Nitrawa," povedal primátor Marek Hattas.

"V sobotu ráno sa spoločne vydáme na putovanie po Cyrilo-metodskej ceste. Štartovať budeme v areáli Zoborského kláštora. Určite odporúčam aj prechádzku na Martinský vrch, kde sme si v spolupráci s Archeologickým ústavom a Zoborskými včelami pripravili úplne nový koncept Dňa otvorených dverí," povedal primátor Hattas.

 

Cyrilometodské dni sú neodmysliteľnou súčasťou kultúrneho leta v Terchovej. Každoročné oslavy venované slovanským vierozvestcom, ktorým je zasvätený tunajší kostol, sa konajú vždy za prítomností najvyšších cirkevných hodnostárov rímskokatolíckej Žilinskej diecézy.

Najbohatší program čaká návštevníkov na sviatok svätých Cyrila a Metoda, teda v piatok 5. júla. Návštevníkov čakajú dve rímskokatolícke bohoslužby v kostole svätých Cyrila a Metoda a po procesii veriacich za sprievodu miestnej ľudovej hudby jedna aj na Vrchu Oravcové.

Popoludní sa na námestí Andreja Hlinku uskutoční kultúrny program Muzika nás spája, v ktorom sa predstavia Spojené muziky terchovské či Detský folklórny súbor Zázrivček. Záverečný galakoncert Cyrilometodských dní v Terchovej bude hostiť kostol sv. Cyrila a Metoda.

Prestaví sa v ňom Slovenská filharmónia, Slovenský filharmonický zbor a sólisti. Hudobný program bude tvoriť jedno z najznámejších diel Štefana Németha-Šamorínskeho. V kostolných kulisách tak zaznie Bratislavská omša.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Viktória Gromová
Zdroj: Úrad vlády, Obec Terchová, nitralive.sk, hnonline.sk, Foto: bystricoviny.sk
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies