Rezort obrany minul miliardy eur na stíhačky F-16 úplne zbytočne. Slovensko malo nakupovať úplne inú vojenskú techniku!

NETKY.SK • 25 Jún 2021, 11:49 • 2 min
Rezort obrany minul miliardy eur na stíhačky F-16 úplne zbytočne. Slovensko malo nakupovať úplne inú vojenskú techniku!

BRATISLAVA - Ministerstvo obrany SR (MO SR) nepreukázalo opodstatnenosť nákupu všetkých 14 stíhacích lietadiel F-16 C/D Block 70.

slovakia

left justify in out

Zhodnotil to Najvyšší kontrolný úrad SR (NKÚ) s tým, že najdrahší obranný kontrakt od vzniku SR nebol ani schvaľovaný v parlamente, na rozdiel napríklad od Bulharska. 

 

Rezort obrany postupoval netrasparentne

Kontrolu nákupu začala NKÚ na podnet Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO). Ten sa viac ako dva roky zaoberal preskúmaním konania MO SR súvisiacim s procesmi verejného obstarávania pri nákupe lietadiel F-16.

 

img

 

Počas zisťovania úrad udelil rezortu obrany celkom päť poriadkových pokút za nedoručenie kompletnej dokumentácie. ÚVO vo svojom rozhodnutí okrem iného skonštatoval, že rezort obrany postupoval mimoriadne netransparentneHlavným záverom však bolo, že zo strany MO SR nezistil porušenie zákona o verejnom obstarávaní.

 

Nákup bol neefektívny a drahý
Podľa NKÚ vybraná možnosť obmeny taktického letectva nemusela byť najefektívnejším riešením, keďže nebola posúdená hodnota za peniaze pri iných možnostiach.

 

„Niektoré z možností ochrany vzdušného priestoru SR neboli preskúmané úplne alebo vôbec, napríklad ochrana vzdušného priestoru prostredníctvom NATINAMDS alebo obstaranie modernejších lietadiel,“ uviedol v komentári NKÚ.

 

Ochrana vzdušného priestoru prostredníctvom systému integrovanej protivzdušnej a protiraketovej obrany NATO (NATINAMDS) je nákladovo výrazne najlacnejšia a znamenala by stratu spôsobilosti nadzvukového letectva Ozbrojených síl SR.

 

img

 

„Na základe informácií dostupných pred obstaraním F-16 v SR sa javí, že obstaranie lietadiel 4. generácie v porovnaní s lietadlami 5. generácie z pohľadu hodnoty za peniaze nemuselo byť najefektívnejším riešením,“ skonštatoval ďalej NKÚ.

 

Ministerstvo obrany tiež podľa NKÚ nepreukázalo nižšie prevádzkové náklady lietadiel F-16 oproti JAS-39 Gripen.

 

Súvisiaci článok: SaS a OĽaNO vyzývajú premiéra na odvolanie ministra obrany Gajdoša

 

Vláda neriešila kompenzačné programy za nákup F-16
Kontrolóri z NKÚ sa zamerali aj na nákup stíhacích lietadiel v iných krajinách Európskej únie a NATO. „Okolité krajiny, ktoré sú porovnateľné s nami, mali tento proces oveľa transparentnejšie nastavený,“ povedal predseda NKÚ Karol Mitrík. Pre stíhacie lietadlá F-16 C/D Block 70 sa rozhodlo od roku 2008 len Rumunsko a Bulharsko.


„Jedna zo zaujímavostí, ktorá nás zarazila, sú tzv. kompenzačné programy. To znamená, že za investíciu, ktorú zaplatíme Spojeným štátom americkým, by USA mali iným spôsobom vrátiť tieto peniaze. Čiže priniesť investície na Slovensko. Bud vo forme biznisu pre zbrojársky priemysel alebo sú aj iné spôsoby. My sme ale nič nevyrokovali,“ vysvetlil Mitrík.

 

img

 

Ako príklad uviedol tender na vojenské taktické lietadlá v Poľsku. Kompenzačné programy tu predstavovali 15 percent váhy hodnotenia ponúk a výsledný objem týchto programov dosiahol až 170 percent hodnoty kontraktu na obstaranie F-16.

 

Keby vláda SR riešila v rámci zmluvy aj kompenzačné programy, mohla byť ekonomika SR podporená sumou až do výšky obstarávacej ceny lietadiel, teda 1,9 miliardy eur s DPH.

 

Prečítajte si tiež: Za škodu na ruskej stíhačke zaplatí Slovensko vyše 2,6 milióna eur

 

Slovensko malo nakúpiť inú techniku
NKÚ tiež upozornil na to, že počas obdobia rokov 2005 – 2020 neschválila Národná rada SR (NR SR) žiaden zo základných strategických obranných dokumentov priamo súvisiacich s posudzovaných nákupom.

 

NKÚ upozornil na skutočnosť, že bez parlamentom schválených strategických cieľov a modernizačných priorít v oblasti obrany môže byť ohrozené využívanie finančných prostriedkov štátu.

 

Rovnako pripomenul, že NATO pridelila spojencom Ciele spôsobilostí 2017, čím došlo k výraznému nárastu požiadaviek. „My sme v utajovanom režime vykonávali kontrolu prezbrojovania armády a strategické dokumenty a záväzky vo vzťahu k NATO. Tam sme zistili, že v záväzku vo vzťahu k NATO sme nemali nákup stíhačiek, ale máme vybudovanie ťažkej mechanizovanej brigády, radarové pokrytia, ktorých objem investície by sa mal pohybovať okolo 2,4 miliardy eur,“ pokračoval Mitrík.

 

img

Ministerstvo obrany dohodlo nákup nových stíhacích lietadiel v lete 2018, keď v čele rezortu Peter Gajdoš (nominant strany SNS). Ozbrojené sily budú disponovať celkovo 14 stíhačkami F-16 C/D Block 70. Ich dodanie je naplánované do roku 2024.

 

Lietadlá obstarali cez americký program spôsobom vláda-vláda. Celková cena za lietadlá, výcvik, muníciu, dvojročnú prevádzku a predpokladané náklady na ďalších osem rokov prevádzky je vo výške 2,6 miliardy eur s DPH.
 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Katarina Zakova
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies