Rezník: Diskusné relácie v RTVS vyvažujeme až na chirurgických váhach

NETKY.SK • 1 Január 2018, 20:00 • 2 min
Rezník: Diskusné relácie v RTVS vyvažujeme až na chirurgických váhach

BRATISLAVA - Nezaujaté, objektívne a vyvážené informovanie považuje generálny riaditeľ RTVS Jaroslav Rezník za hlavné poslanie verejnoprávneho spravodajstva.

slovakia

left justify in out

„Urobím všetko preto, aby to spravodajstvo bolo vyvážené, čo ale neznamená, že sa bude všetkým páčiť. To ani nie je úloha spravodajstva,“ konštatoval Rezník v rozhovore pre agentúru SITA. „Úlohou podporných tímov každej politickej strany je dostať svojich čelných predstaviteľov čo najčastejšie do akéhokoľvek typu média. Tento súboj sa nikdy nekončí a je súčasťou nášho života. Politici potrebujú médiá a médiá potrebujú politikov. Hoci obidvaja sa tvária, že v podstate sa dá žiť aj bez toho druhého, ale my vieme, že to tak nie je,“ podotkol nový šéf RTVS.

Dôvera verejnosti v spravodajstvo verejnoprávneho Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS) je podľa Rezníka výsledkom toho, že sa snaží prezentovať ku každému faktu rôzne názory. Ako ďalej povedal, pre rozvoj spravodajstva v tejto chvíli nie sú kľúčové peniaze. „Kľúčom je, aby sme poskytovali profesionálne, vyvážené, objektívne spravodajstvo, kde bude jeden fakt a k nemu budú prezentované dva názory a nebudeme poslucháčovi vnucovať to, aký názor si má na danú tému vytvoriť.“ Nemyslí si, že tento pohľad na spravodajstvo je vplyvom sociálnych sietí prekonaný. Tvrdí, že profesionálne spravodajstvo obstojí aj v aktuálnej ére klamlivých správ. „Máme natoľko múdrych a rozhľadených poslucháčov a divákov, že si dokážu urobiť na každú jednu tému a skutočnosť svoj vlastný názor. Ak to nebudeme robiť tak, ako som to pomenoval, tak si veľmi rýchlo urobia názor aj na nás,“ konštatoval.

Šéf RTVS nesúhlasí s tvrdeniami niektorých politických strán o nevyváženosti spravodajstva a publicistiky. Reagoval tak na kritiku najsilnejšej opozičnej strany, strany Sloboda a Solidarita (SaS), ktorá koncom októbra RTVS vytkla princípy obsadzovania do diskusných relácií. Ku kľúčovým témam, ako je návrh štátneho rozpočtu, dvojaká kvalita potravín a ďalším podľa SaS nebol do televíznych diskusií pozvaný nikto z ich strany. Liberáli mali tiež výhrady k spôsobu informovania o postojoch opozície k dôležitým spoločenským udalostiam.

 

„Nemyslím si, že to je názor, ktorý zodpovedá skutočnosti. Nikdy som nekomentoval a ani nebudem komentovať vyjadrenia politikov. Ak si pozriete sezónu od septembra do konca roka, to čo sme urobili v diskusných reláciách v televízii aj v rozhlase, tak si myslím, že je to úplne vyvážené. Dokonca si niekedy myslím, že až na chirurgických váhach zvažujeme, čo bude a ako, aby to bolo naozaj vyvážené,“ povedal k téme Jaroslav Rezník, ktorý je vo funkcii od začiatku augusta. Odmieta taktiež kritiku obsadzovania vedúcich postov bývalými hovorcami. Všetci sú podľa jeho slov „naslovovzatí či rozhlasoví, alebo televízni profesionáli, pohybujú sa dlhé roky v médiách. Boli výkonní redaktori, čiže majú zažitú prax - vedia čo je mikrofón, kamera, poznajú produkciu“.

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Filin

Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies