Repliku korunovačných šiat Sissi tvorili sedem týždňov

NETKY.SK • 24 December 2022, 09:00 • 2 min
Repliku korunovačných šiat Sissi tvorili sedem týždňov

VYSOKÉ TATRY - Repliku korunovačných šiat z roku 1867 cisárovnej Alžbety Bavorskej zvanej Sissi ušili za rekordných sedem týždňov. Ich autorkami sú Tereza Tomašovičová a Jana Šílová. Na sukňu použili satén s dĺžkou 14 metrov, 8,5 metra čipky a vlečka má 3,2 metra. Tomašovičová pri prezentácii šiat cez víkend vo Vysokých Tatrách uviedla, že samotnej konštrukcii strihov, následnému šitiu a "fittingu" predchádzalo podrobné štúdium dochovaných odevov a módnych listov, návšteva zahraničných múzeí i depozitárov.

slovakia

left justify in out

Autorky veria, že replika prinesie na Slovensko krásu zašlých čias a závan monarchie v jej veľkoleposti. Róbu odprezentovali v rámci módnej prehliadky dobových šiat ženských historických postáv cez víkend vo Vysokých Tatrách. Korunovačný komplet sa stane súčasťou zbierkového fondu jedného z hotelov v Tatranskej Lomnici. Keďže sa originálny korunovačný komplet nezachoval, autorky vychádzali predovšetkým z jeho početných dobových vyobrazení a z existujúcej oficiálnej rekonštrukcie, ktorá je vystavená v cisárovninom múzeu v Hofburgu vo Viedni. "Dôležité bolo získať adekvátny materiál použitý na výrobu jednotlivých súčastí, ktorý by mal farbu, štruktúru a zloženie, korešpondujúce so zvolenou predlohou," objasnila Tomašovičová.

 

img

 

Pre zachovanie čo najväčšej autenticity sa autorky rozhodli vyhotoviť všetky vrstvy, vytvárajúce charakteristickú siluetu druhej polovice 19. storočia, zapracovať všetky viditeľné dekoratívne prvky a na záver komplet doplniť adekvátnym účesom, šperkami a doplnkami. Na objemnú sukňu maslovej farby zvolili autorky hodvábny satén vysokej gramáže s jemným leskom, spodná časť je zdobená čipkou. Charakteristickým prvkom korunovačného odevu je veľkorysá vlečka. Živôtik bol vystrihnutý podľa dobových strihov z roku 1864 a obrazovej predlohy, autorky vychádzali z autentických olejomalieb, zobrazujúcich korunováciu cisárskeho páru. "Šaty sú veľmi pohodlné, cítim sa v nich naozaj skvele, boli ušité priamo na mňa. Sissi je obľúbená historická postava mojej mamy, takže som rada využila príležitosť ich takto odprezentovať," priblížila modelka Andrea Šilhárová.

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Interny redaktor
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies