Prezidentka udelila 4 milosti, 3 z nich súvisia s prechovávaním marihuany

NETKY.SK • 28 December 2023, 08:54 • 2 min
Prezidentka udelila 4 milosti, 3 z nich súvisia s prechovávaním marihuany

V súčasnosti platný Trestný zákon pri ukladaní trestov v dostatočnej miere neumožňuje odlíšiť konzumentov marihuany od dílerov.

slovakia

left justify in out

Trom mužom odsúdeným za prechovávanie a pestovanie marihuany pre vlastnú spotrebu prezidentka udelila milosť a odpustila nevykonané zvyšky trestov odňatia slobody. Milosť udelila aj matke troch detí, ktorá bola odsúdená za daňový trestný čin, informuje o tom tlačová správa Kancelárie prezidentky SR.

Omilostení muži marihuanu nepredávali. Prechovávali a pestovali ju vo väčšom rozsahu aj za účelom zmiernenia zdravotných ťažkostí. V minulosti neboli súdne trestaní a majú aj kladné hodnotenia z ústavov na výkon trestu. 

Prezidentka sa plne stotožňuje s myšlienkou, že drogovú trestnú činnosť je potrebné primerane postihovať. Vzhľadom na osoby odsúdených, okolnosti spáchaných trestných činov a nižšiu spoločenskú nebezpečnosť ich konania, považuje doposiaľ vykonané tresty odňatia slobody za dostatočné, a to aj s prihliadnutím na prebiehajúcu celospoločenskú diskusiu o neprimeranosti trestov ukladaných za držanie a pestovanie marihuany pre vlastnú spotrebu. 

28-ročný muž bol právoplatne odsúdený súdom po mimoriadnom znížení trestu na trest odňatia slobody vo výmere 5 rokov a 6 mesiacov za zadováženie si a prechovávanie marihuany. Z uloženého trestu vykonal viac ako 4 roky a 1 mesiac. Pred nástupom na výkon trestu riadne pracoval, počas výkonu trestu absolvoval 3-ročné štúdium realizované strednou odbornou školou a dosahoval výborné študijné výsledky. Prezidentka mu odpustila nevykonaný zvyšok trestu pod podmienkou, že po dobu 1 roka a 5 mesiacov odo dňa udelenia milosti nespácha úmyselný trestný čin.  

35-ročný muž bol súdom právoplatne odsúdený za pestovanie a prechovávanie marihuany na trest odňatia slobody vo výmere 5 rokov po mimoriadnom znížení trestu súdom. Z uloženého trestu k dnešnému dňu vykonal viac ako 2 roky a 1 mesiac. Odsúdený zasadil na záhrade rastliny marihuany, pričom návykovú látku ďalej nepredával. Časť z vypestovaných  rastlín okrem vlastnej spotreby preukázateľne využíval aj na výrobu experimentálneho organického hnojiva, ktoré používal na hnojenie vlastnej záhrady. Okrem predmetného odsúdenia nikdy nebol súdne trestaný, viedol riadny život a pracoval. Prezidentka mu odpustila nevykonaný zvyšok trestu pod podmienkou, že po dobu 2 rokov a 11 mesiacov odo dňa udelenia milosti nespácha úmyselný trestný čin. 

23-ročný muž bol súdom právoplatne odsúdený za pestovanie a prechovávanie marihuany pre vlastnú spotrebu na trest odňatia slobody vo výmere 5 rokov po mimoriadnom znížení trestu súdom. Z uloženého trestu vykonal viac ako 1 rok a 3 mesiace. Marihuanu vo väčšom množstve prechovával výlučne pre vlastnú spotrebu, a to aj na zmiernenie zdravotných ťažkostí. Vzhľadom na nepriaznivé rodinné pomery žil v spoločnej domácnosti so starou matkou, o ktorú sa vzhľadom na jej zhoršený zdravotný stav aj staral. Prezidentka mu odpustila nevykonaný zvyšok trestu pod podmienkou, že po dobu 3 rokov a 9 mesiacov odo dňa udelenia milosti nespácha úmyselný trestný čin. 

Prezidentka udelila milosť odsúdnému za prechovávanie marihuany aj v minulosti:

V ďalšom prípade prezidentka udelila milosť matke troch maloletých detí. 38-ročná žena bola právoplatne odsúdená na trest odňatia slobody v trvaní 2 roky a 3 mesiace za trestný čin krátenia daní spáchaný pred 10 rokmi v Nemecku. 

Prezidentka pri posudzovaní žiadosti o milosť zohľadnila, že odsúdená sa na trestnej činnosti podieľala okrajovo formou pomoci a nebola iniciátorkou trestnej činnosti. Prihliadla aj na to, že v minulosti viedla riadny život, nebola súdne trestaná a ani v súčasnosti nie je trestne stíhaná. O deti sa stará sama, pričom najmladšie z nich stále dojčí. Jej nástup na výkon trestu by mal značne nepriaznivý dopad na situáciu v rodine. Práve v záujme zabezpečenia riadnej starostlivosti o deti, a najmä s ohľadom na vek najmladšieho dieťaťa, prezidentka odsúdenej udelila milosť a odpustila jej trest odňatia slobody pod podmienkou, že po dobu 2 rokov a 3 mesiacov odo dňa udelenia milosti nespácha úmyselný trestný čin. 

Prezidentka pri udeľovaní milostí postupovala podľa čl. 102 ods. 1 písm. j) Ústavy Slovenskej republiky a § 472 a 475 Trestného poriadku, dodáva správa.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Rastislav Čižmár
Zdroj/Foto: Kancelária prezidentky SR. (www.prezident.sk)
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies