Reforma envirorezortu počíta s ukončením masívneho výrubu dreva v našich lesoch

NETKY.SK • 4 Jún 2021, 20:08 • 2 min
Reforma envirorezortu počíta s ukončením masívneho výrubu dreva v našich lesoch

BRATISLAVA - Ťažba dreva v národných parkoch by sa po ich transformácii mala utlmovať postupne.

slovakia

left justify in out

Zástupcovia Ministerstva životného prostredia SR (MŽP SR) to uviedli počas dnešnej diskusie o reforme ochrany prírody. má zabezpečiť, že územia národných parkov budú spravované samotnými správami národných parkov

Envirorezort v blízkej dobe začne sériu konzultácií v regiónoch, kde bližšie predstaví model premeny národných parkov na životaschopné územia so zachovaním prírodného bohatstva a miestneho rozvoja.

 

Štátny tajomník MŽP SR Michal Kiča počas diskusie uviedol, že obhospodarovanie lesov bude potrebné aj naďalej, a tak sa lesníci nebudú musieť obávať straty zamestnania.

 

„Lesníci sú našimi kľúčovými partnermi, bez ktorých nebudú národné parky úspešné. Sme radi, že sa v lesníckej obci čím ďalej tým viac kladie dôraz na ekologickejšie postupy obhospodarovania lesa. Kde inde, ako v národných parkoch, by sa mali prioritne uplatňovať,“ povedal Kiča.

Podľa účastníkov diskusie by slovenské národné parky nemali slúžiť ako zdroj dreva pre zahraničie. Ťažba dreva preto bude utlmovaná postupne, v bezzásahových územiach sa utlmí celkovo.

 

Lesník Štátnej ochrany prírody Eduard Apfel uviedol, že vyťažené drevo bude primárne umiestnené na spracovanie v regiónoch, čím sa podporia menšie lokálne spracovateľské kapacity.

 

Súčasťou reformy ochrany prírody je prechod správy pozemkov, ktoré sú výlučne vo vlastníctve štátu v národných parkoch v 3. až 5. stupni ochrany, pod správu MŽP SR. Tie v súčasnosti tvoria približne 45 percent rozlohy územia národných parkov.
 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Katarina Zakova
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies