Rakúsku a jeho susedom mraky dymu z Ruska nehrozia

NETKY.SK • 12 August 2010, 12:37 • 2 min
Rakúsku a jeho susedom mraky dymu z Ruska nehrozia

Rakúsku a jeho susedom mraky dymu z Ruska nehrozia

slovakia

left justify in out

img

Mraky dymu z prírodných požiarov, ktoré naďalej sužujú európsku časť Ruskej federácie, v súčasnosti podľa rakúskych meteorológov nesmerujú do strednej Európy, ale na Sibír. Znamená to, že lesnými požiarmi uvoľnené rádionuklidy tak pre Rakúsko a jeho susedov nepredstavujú momentálne žiadne nebezpečenstvo. V nasledujúcich dňoch sa táto situácia vzhľadom na západné až južné prúdenie vzduchu do alpskej oblasti nijako nezmení.
      Informuje o tom agentúra APA s odvolaním sa na údaje Centrálneho zariadenia pre meteorológiu a geodynamiku (ZAMG).
      Podľa rovnakého zdroja by aj požiare v oblasti kontaminovanej céziom 137 po havárii JE Černobyľ mohli predstavovať maximálne lokálny problém. V tom sa zhodujú podľa dnešnej informácie z Viedne všetci odborníci z ZAMG i rakúskeho úradu pre ochranu pred žiarením.
      "Nebezpečenstvo požiarov v nukleárne alebo chemicky zamorených oblastiach si uvedomujeme," uviedol meteorológ Gerhard Wotawa. ZAMG preto úzko spolupracuje s pracoviskom Global Fire Monitoring Centre. Zhodný názor expertov však znie, že ani väčšie požiare v kontaminovaných oblastiach by neznamenali veľké riziko pre susedné štáty.

Zdroj: TASRtwiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies