Pobyt vo vode môže spôsobiť aj urologické ťažkosti

NETKY.SK • 24 Jún 2024, 12:11 • 2 min
Pobyt vo vode môže spôsobiť aj urologické ťažkosti

HANDLOVÁ - Letné dni sú neodmysliteľne spojené s kúpaním. S pobytom v bazéne, ale aj v jazere však rastie riziko urologických či gynekologických ťažkostí. Prevenciou pred ich výskytom je správna hygiena. Upozornila na to urologička nemocnice v Handlovej Viola Filipovičová.

slovakia

left justify in out

Kúpanie vo verejných vodách odborníci považujú za rizikové z hľadiska rozvoja vzniku infekcií močových a pohlavných ciest. "Baktérie, ktoré spôsobujú infekcie, sú častejšie v termálnych vodách. Termálna voda nie je chlórovaná, preto sa v nej choroboplodné zárodky dokážu rýchlo množiť, "vysvetlila lekárka.

"Umelé vodné plochy majú síce výhodu, že voda je chladnejšia, nevýhodou však je väčšie riziko výskytu siníc a iných mikroorganizmov," dodala. Vodu v bazénoch by preto mali prevádzkovatelia podľa nej pravidelne sledovať a ošetrovať, problém však nastáva pri preplnení bazéna väčším množstvom ľudí.

"Veľké problémy robí zvyk ponechať si mokré plavky na sebe, čo vytvára ideálne prostredie pre množenie sa baktérií. Častejšie bývajú infekciou postihnuté ženy, a to vzhľadom na kratšiu močovú trubicu a blízkosť pošvy a konečníka k vonkajšiemu ústiu močovej trubice. Náchylnejší sú tiež diabetici, osoby so zníženou imunitou alebo s nízkou úrovňou hygieny," ozrejmila Filipovičová.

Aj kúpanie v prírodnom jazere so sebou prináša riziko kontaktu s rôznymi choroboplodnými zárodkami a inými mikroorganizmami. "U žien sa prejavujú nákazy v podobe zápalov močového mechúra a močovej trubice, často bývajú združené s gynekologickými zápalmi. U mužov najčastejšie ide o zápaly predkožky, prostaty, prípadne semenníkov," priblížila urologička.

"V prípade, že sa ochorenie nezachytí včas, môžu sa rozvinúť zápaly obličiek, prípadne ochorenia majú zdĺhavejší a komplikovanejší priebeh," podotkla urologička. Štandardom u infekcií močových ciest je podľa nej vyšetrenie moču s následnou cielenou antibiotickou liečbou. 

V prípade mužských pacientov sa pri liečbe zápalov predkožky využíva aj doplnková lokálna liečba, u žien je zasa častá liečba pridružených gynekologických zápalov. "Najlepšou prevenciou je dôkladne sa osprchovať čistou vodou po každom kúpaní, prezliecť sa z mokrých plaviek do suchých a vhodné je tiež použitie na to určeného antibakteriálneho mydla," odporučila Filipovičová.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Viktória Gromová
Zdroj: Nemocnica AGEL Handlová, Foto: freepik (ilustračné foto)
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies