Raj pre cestovateľov: Chorvátsko nie je len more. Tisícky ostrovov a nádherné hory len čakajú na objavenie

NETKY.SK • 18 Máj 2024, 16:50 • 2 min
Raj pre cestovateľov: Chorvátsko nie je len more. Tisícky ostrovov a nádherné hory len čakajú na objavenie

Pôvab Chorvátska spočíva v jeho rozmanitej krajine, ktorá siaha od azúrových vôd na pobreží Jadranského mora až po zelené kopce jeho vnútrozemia. S viac ako 1 200 ostrovmi, z ktorých každý má svoje jedinečné čaro, a mestami, ktoré šepkajú príbehy o starovekých civilizáciách, je Chorvátsko rajom cestovateľov.

slovakia

left justify in out

Chorvátsko sa nachádza na slnkom zaliatych brehoch Jadranského mora a je destináciou, ktorá sľubuje nezabudnuteľnú cestu históriou, kultúrou a prírodnými krásami. Tento komplexný sprievodca vás vezme na prehliadku miest, ktoré musíte v Chorvátsku vidieť, zasvätených tipov a skrytých pokladov, vďaka čomu bude váš výlet len čarovný.

Pôvab Chorvátska spočíva v jeho rozmanitej krajine, ktorá siaha od azúrových vôd na pobreží Jadranského mora až po zelené kopce jeho vnútrozemia. S viac ako 1 200 ostrovmi, z ktorých každý má svoje jedinečné čaro, a mestami, ktoré šepkajú príbehy o starovekých civilizáciách, je Chorvátsko rajom cestovateľov.

Pri návšteve Chorvátska je dôležité nájsť rovnováhu medzi relaxom a objavovaním. Aj keď je lákavé zbaliť si plán mnohými destináciami, zvážte zameranie sa na niekoľko kľúčových miest, aby ste sa skutočne ponorili do chorvátskeho zážitku. Vyhraďte si aspoň dva týždne na ochutnanie ponuky krajiny, od historických ulíc Dubrovníka až po pokojné pláže Hvar1.

Od 1. januára 2023 Chorvátsko prijalo euro ako svoju oficiálnu menu. Tento prechod z chorvátskej kuny zjednodušuje cestujúcim finančné transakcie. Dávajte pozor na svoj rozpočet, pretože pobrežné oblasti bývajú drahšie, najmä počas hlavnej turistickej sezóny.

Miestne zvyky

Kultúra sprepitného v Chorvátsku je uvoľnená, no napriek tomu vďačná. V reštauráciách je zvykom prepitné aspoň 10 %, zatiaľ čo v baroch a kaviarňach je zaokrúhľovanie nahor. Nezabudnite poďakovať svojim sprievodcom a taxikárom pár eurami za ich služby.

Chorvátsko je známe svojou bezpečnosťou, vďaka čomu je ideálnou destináciou pre sólo cestovateľov aj rodiny. Hoci násilné trestné činy sú zriedkavé, vždy buďte opatrní so svojimi vecami, najmä v preplnených turistických oblastiach.

Ak sa chcete skutočne spojiť s chorvátskym spôsobom života, spojte sa s miestnymi obyvateľmi a zúčastnite sa ich každodenných rituálov. Vychutnajte si pokojnú kávu v záhrebskej kaviarni, ochutnajte čerstvé morské plody v dalmátskej konobe alebo sa pripojte k slávnostiam miestnej dedinskej oslavy.

Chuť Jadranu 

Chorvátska kuchyňa je pastvou pre zmysly, v ktorej sa miešajú stredomorské chute so slovanskými tradíciami. Doprajte si jedlá ako peka, pomaly varené pochúťky, alebo ochutnajte svetoznáme istrijské hľuzovky. Doplňte si jedlo pohárom chorvátskeho vína, ktoré bolo zdokonaľované po stáročia.

Chorvátske súostrovie je pokladnicou prírodných krás. Naplánujte si svoje dobrodružstvo na ostrovoch s Jadrolinijou, národným prevádzkovateľom trajektov, a objavte jedinečný charakter ostrovov ako Korčula, ktorá je známa svojimi bielymi vínami, a Mljet s pokojným národným parkom.

Očarujúce hory

Zatiaľ čo chorvátske pobrežie priťahuje veľkú pozornosť, jeho vnútrozemské regióny sú rovnako očarujúce. Zvlnené kopce Istrie, posiate stredovekými mestami a vinicami, ponúkajú pokojné útočisko. Medzitým hlavné mesto Záhreb prekypuje energiou, umením a inováciami.

Chorvátska kultúrna krajina je mozaikou vplyvov Rimanov, Benátčanov a Rakúsko-Uhorska. Preskúmajte Diokleciánov palác v Splite, obdivujte rímsky amfiteáter v Pule alebo sa potulujte po národnom parku Plitvické jazerá, ktorý je zapísaný na zozname UNESCO.

Vaša cesta do Chorvátska je viac ako dovolenka; je to skúmanie duše národa. Vďaka týmto cestovateľským tipom a postrehom ste pripravení vydať sa na dobrodružstvo, ktoré vám zostane v spomienkach ešte dlho po návrate domov. Chorvátsko nie je len destinácia; je to zážitok, ktorý vás chytí za srdce.

Tapiséria chutí

Chorvátska kuchyňa je tapiséria chutí, ktorá odráža rozmanité regióny krajiny a historické vplyvy. Je to zmes stredomorských chutí pozdĺž pobrežia a výdatných slovanských jedál vo vnútrozemí, z ktorých každá má svoju vlastnú odlišnú kulinársku tradíciu.

Kuchyňa pozdĺž jadranského pobrežia je silne ovplyvnená gréckymi, rímskymi a neskôr stredomorskými kulinárskymi tradíciami, najmä talianskymi. Olivový olej, bylinky a koreniny, ako je rozmarín, šalvia, bobkový list, oregano, majorán, škorica, klinčeky, muškátový oriešok a kôra citrusov sú základmi v pobrežnej kuchyni.

Morské plody sú v tomto regióne hviezdou, s jedlami ako crni rizot (čierne rizoto), ktoré sa pripravuje s kalamárovým atramentom, ktorý dodáva ryži výraznú čiernu farbu, a brodet (brudet), bohatý guláš z morských plodov, ktorý sa často podáva so smotanovou polentou. Tieto jedlá nielen dráždia chuťové bunky, ale rozprávajú aj príbeh námorného dedičstva Chorvátska.

Pevninskú kuchyňu formovali slovanské korene a neskoršie interakcie s maďarskými a tureckými kulinárskymi postupmi. Táto časť Chorvátska uprednostňuje masť na varenie a koreniny, ako je čierne korenie, paprika a cesnak. Popredné sú mäsové jedlá so špecialitami ako peka, mäso alebo chobotnica varené pod zvonovitou kupolou a čobanac, pikantný mäsový guláš z východnej oblasti Slavónie.

Chorvátsko možno rozdeliť do niekoľkých odlišných kuchýň, z ktorých každá má špecifické kuchárske tradície. Napríklad Istria je známa svojimi hľuzovkami a maneštrou, fazuľovou polievkou obohatenou o údeniny a pastu z cesnaku, pancetty a petržlenu. Dalmácia ponúka rôzne jedlá z morských plodov, zatiaľ čo Zagorje a Međimurje na severe predstavujú viac kontinentálne jedlá.

Údeniny sú neoddeliteľnou súčasťou chorvátskej kulinárskej tradície vo všetkých regiónoch. Nájdete tu rôzne klobásy a šunky, z ktorých každá má svoj vlastný regionálny nádych. Ďalším vrcholom je syr alebo sir, s odrodami ako slávny paški sir z ostrova Pag, ktorý je známy svojou ostrou a výraznou chuťou.

Sladký záver Chorvátske dezerty sú rovnako rozmanité ako jeho slané jedlá. Od smotanových zagorských štrukli z regiónu Zagorje až po množstvo koláčov (kolači) a sladkého pečiva, je tu sladká pochúťka, ktorá uspokojí každý mlsný jazýček. Nenechajte si ujsť ochutnávku miestnych vín a likérov, ktoré dokonale dopĺňajú chorvátsky kulinársky zážitok.

Bon appétit, alebo ako sa hovorí po chorvátsky, dobar tek!

Chorvátsko so svojím úžasným pobrežím a malebnými ostrovmi ponúka množstvo luxusných ubytovaní, ktoré sľubujú, že váš pobyt bude nezabudnuteľný. Súčasťou zážitku sú aj špičkové hotely.

Hotel Villa Kapetanović Tento rodinou prevádzkovaný hotel sa nachádza v meste Volosko neďaleko Opatije a môže sa pochváliť panoramatickým výhľadom a vynikajúcou reštauráciou. Je to kúsok od nábrežia a ponúka pokojný únik s nádychom gurmánskeho potešenia.

PineTree Boutique Apartments Tieto elegantne navrhnuté apartmány sa nachádzajú v zálive Saplunara na južnom cípe ostrova Mljet a sú ideálne pre tých, ktorí hľadajú pokoj pri mori. S balkónmi alebo terasami s výhľadom na záliv a bazénom s nekonečným okrajom je to kúsok neba na zemi.

Hotel Navis V meste Volosko v Opatiji je hotel Navis známy svojou výraznou architektúrou a dizajnérskymi prvkami. Poloha je vynikajúca a kulinársky zážitok sa počíta medzi najlepšie v Chorvátsku.

Villa Tuttorotto Tento boutique hotel v historickom centre mesta Rovinj sídli vo vile zo 16. storočia. Je luxusný, bižutérny a plný šarmu a charakteru a ponúka pobyt, ktorý je opradený dedičstvom.

Hotel Adriatic Butikový hotel len pre dospelých v meste Orebić na polostrove Pelješac, Hotel Adriatic s výhľadom na Jadran z krásne zrekonštruovanej kamennej budovy zo 16. storočia. S iba šiestimi izbami, všetky s výhľadom na more, je to intímny a romantický únik.

Villa Nai Toto luxusné ekologické útočisko, ktoré sa nachádza uprostred olivových hájov na ostrove Dugi Otok, neďaleko Národného parku Kornati, ponúka gurmánske reštaurácie, kúpele a bazén s nekonečným okrajom, vďaka čomu je ideálnym útočiskom len pre dospelých.

Tieto hotely sú len letmým pohľadom na luxusné ubytovanie, ktoré Chorvátsko ponúka. Či už hľadáte romantické útočisko, rodinnú dovolenku alebo sólo dobrodružstvo, tieto hotely poskytujú dokonalú základňu na objavovanie krás Chorvátska. Každý hotel bol vybraný pre svoju polohu, štýl, izby, vybavenie a možnosti stravovania, vďaka čomu je pobyt taký pohodlný, ako je nezabudnuteľný. Užite si svoj pobyt a jedinečnú chorvátsku pohostinnosť!twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Lucie Balgová
text: www.telegraph.co.uk, www.tripadvisor.co.uk, www.themediterraneantraveller.com foto: Escales
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies