Rady a tipy, na ktoré by ste nemali počas týchto dní zabúdať

NETKY.SK • 19 Júl 2022, 10:11 • 2 min
Rady a tipy, na ktoré by ste nemali počas týchto dní zabúdať

BRATISLAVA - Pobyt na slnku je lepšie obmedziť na skoré ranné a podvečerné hodiny.

slovakia

left justify in out

Výstrahy pred vysokými teplotami platia dnes vo väčšine krajov na Slovensku, na zajtra vydal Slovenský hydrometeorologický ústav pre niektoré oblasti aj výstrahu 2. stupňa.

 

„Množstvo tekutín, ktoré organizmus potrebuje, je u každého človeka individuálne. Počas horúčav sa odporúča vypiť minimálne dva až štyri decilitre tekutín na desať kilogramov hmotnosti," priblížila vedúca sekcie ochrany a podpory zdravia a špecializovaných činností ÚVZ Jana Hamade.

 

Prečítajte si tiež: Eduard Heger prináša z Rakúska dobrú správu pre Slovákov

 

img

 

Viac vody by mali vypiť ľudia, ktorí pracujú fyzicky a viac sa potia. Piť by sa malo priebežne, teda v menších dávkach a častejšie, ideálne ešte pred pocitom smädu. Malým deťom, ktoré majú nedokonale vyvinutý mechanizmus pocitu smädu, je potrebné pitie často ponúkať.

 

Mimoriadne dôležité je podľa ÚVZ dodržiavanie pitného režimu pre seniorov. „V horúčavách obmedzte nápoje s obsahom chinínu, kávu, alkohol i sladené nápoje. Ideálna je obyčajná voda doplnená o minerálne vody," uviedla Jana Hamade z ÚVZ. 

 

Úrad verejného zdravotníctva na svojich stránkach tiež odporúča, aby sa ľudia vyhýbali pobytu na priamom slnku medzi 10.00 až 16.00 h. Deti mladšie ako rok by sa slnečnému žiareniu nemali vystavovať vôbec. V exteriéri je pre všetkých vhodné chrániť sa vhodnou pokrývkou hlavy, slnečnými okuliarmi a krémom s vysokým ochranným faktorom proti UV žiareniu.

 

img
    

Záchranári v súvislosti s vysokými teplotami varujú, že horúčavy predstavujú záťaž pre každý organizmus, aj pre mladého zdravého človeka. Najohrozenejšie skupiny sú deti, seniori, tehotné ženy a chronickí pacienti, najmä kardiaci a diabetici. Pripomínajú, že kolaps z tepla sa prejavuje zvýšenou telesnou teplotou, malátnosťou, bolesťami hlavy, závratmi. Môže sa pridať aj nevoľnosť až zvracanie či krátkodobá porucha vedomia.

 

V rámci prvej pomoci pri takomto type kolapsu je dôležité postihnutého preniesť do chladnejšieho prostredia, aspoň do tieňa, a uložiť ho do ležiacej alebo pololežiacej polohy. 

 

Pomáha ovlažovanie, prípadne ovievanie. Ľadová voda nie je vhodná, pacientovi podávame vlažnú vodu po malých dúškoch. Ak sa stav nezlepšuje, alebo pacient opakovane upadá do bezvedomia, odporúča kontaktovať linku 155," radí hovorkyňa Operačného strediska záchrannej zdravotnej služby (OS ZZS) SR Alena Krčová.


 Mohlo by vás zaujímať: Rast inflácie prvýkrát slúži aj na niečo dobré. Penzisti vďaka nej dostanú vyššie dôchodky twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Ida Zeleznikova
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies