Putin: Trumpovo rozhodnutie o Jeruzaleme môže ukončiť mierový proces

NETKY.SK • 11 December 2017, 21:26 • 2 min
Putin: Trumpovo rozhodnutie o Jeruzaleme môže ukončiť mierový proces

ANKARA - Ruský prezident Vladimir Putin kritizoval v pondelok rozhodnutie vlády USA uznať Jeruzalem za hlavné mesto Izraela a varoval, že to môže destabilizovať región a ukončiť blízkovýchodný mierový proces.

slovakia

left justify in out

Putin v tureckej Ankare uviedol, že krok administratívy prezidenta Donalda Trumpa "nepomáha blízkovýchodnej dohode, ale práve naopak, destabilizuje už ťažkú situáciu v regióne".

Ruský prezident dodal, že to môže "ukončiť vyhliadky ohľadom palestínsko-izraelského mierového procesu". Povedal, že podľa Moskvy môže byť status Jeruzalema vyriešený iba prostredníctvom rozhovorov medzi Palestínčanmi a Izraelom v súlade s rezolúciami Organizácie Spojených národov.

 

Putin v Ankare rokoval s tureckým prezidentom Recepom Tayyipom Erdoganom o vývoji v Sýrii a na Blízkom východe, ako aj o bilaterálnych vzťahoch, informoval turecký prezidentský úrad. Počas tlačovej konferencie Erdogan uviedol, že je to ich ôsme stretnutie v tomto roku, a Putina oslovoval "môj drahý priateľ". Putin tiež nazýval Erdogana priateľom a zdôraznil jeho úlohu pri vyjednávaní mierového riešenia situácie v Sýrii.

 

Šéf Kremľa nariadil v pondelok ráno po príchode na ruskú leteckú základňu Humajmím v Sýrii stiahnutie ruských síl z krajiny. Putina na letisku privítali sýrsky prezident Bašár Asad, ruský minister obrany Sergej Šojgu a veliteľ ruských síl v Sýrii Sergej Surovikin. Putin pred nastúpeným vojenským publikom vyhlásil: "Nariaďujem ministerstvu obrany a náčelníkovi generálneho štábu, aby začali s odsunom ruskej vojenskej skupiny na ich stále základne."

 

Ruský prezident pred príchodom do Turecka navštívil aj Egypt, kde chcel posilniť vzťahy s touto regionálnou veľmocou, ktorá v minulých troch rokoch nakúpila ruské zbrane za milióny dolárov a podporovala intervenciu Moskvy v Sýrii v čase, keď ju iní odsudzovali.

 

"Rusko vždy venovalo osobitnú pozornosť rozvíjaniu priateľských a vzájomne prospešných vzťahov s Egyptom, našim dlhodobým spoľahlivým partnerom na Blízkom východe a v severnej Afrike," povedal Putin na stretnutí s egyptským prezidentom Abdalom Fattáhom Sísím. Ten konštatoval, že obe krajiny majú "vzťah s dlhou históriou" charakterizovaný "pevnosťou a trvalosťou".

 

Zástupcovia oboch krajín podpísali dohodu o výstavbe jadrového reaktora na egyptskom stredomorskom pobreží, severozápadne od Káhiry. Egypt dosiahol dohodu, že si od Ruska v zásade požičia 25 miliárd dolárov, čo je približne 80 percent ceny reaktora. Podpis dohody ukončil mesiace sporov o technických a finančných detailoch, dodáva agentúra AP.

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
peter bercik
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies