Putin pomáhal Trumpovi v amerických prezidentských voľbách

NETKY.SK • 17 Marec 2021, 08:15 • 2 min
Putin pomáhal Trumpovi v amerických prezidentských voľbách

WASHINGTON - Z odtajneného spravodajského hodnotenia vyplýva, že ruský prezident Vladimir Putin povolil operácie na pomoc Donaldovi Trumpovi v amerických prezidentských voľbách v novembri minulého roka.

slovakia

left justify in out

V hodnotení, v ktorom sa píše o rozsiahlom úsilí Kremľa a Iránu o ovplyvnenie výsledku volieb, je uvedené, že Rusko sa snažilo podkopať kandidatúru Joea Bidena, pretože sa domnievalo, že jeho triumf by bol v rozpore so záujmami Kremľa.

 

img

Mohlo by vás zaujímať: Trumpova podpora obsadenia Kapitolu nezostane nepovšimnutá! Demokrati už vypracovali impeachment

 

Podľa hodnotenia však neexistujú dôkazy o tom, že by nejakí zahraniční aktéri zmenili hlasovanie alebo inak narušili volebný proces.

 

img

Toto je posledným oficiálnym potvrdením celistvosti volieb, aj keď Trumpovi priaznivci naďalej nepravdivo tvrdia o zasahovaní zahraničných alebo domácich aktérov a odmietajú akceptovať víťazstvo Joea Bidena.

 

Prečítajte si tiež: Donald Trump: Keby som nebol prezidentom, nemali by ste vakcínu!

 

Viaceré súdy a dokonca aj Trumpovo vlastné ministerstvo spravodlivosti vyvrátili tvrdenia o rozsiahlych podvodoch.

Dokument jasne dokazuje, že hoci Trump útočil na legitimitu volieb, spravodajské služby sa domnievajú, že Rusko sa snažilo ovplyvniť ľudí blízkych Trumpovi, aby naklonili priebeh volieb na jeho stranu. Predstavitelia spravodajských služieb v tomto úsilí nevylúčili účasť žiadneho Trumpovho spojenca.

Trumpova kampaň v roku 2016 ťažila z hackerskej činnosti ruských spravodajských dôstojníkov a skrytých kampaní sociálnych médií. Využil augustové spravodajské hodnotenie, v ktorom sa uvádzalo, že Čína uprednostňuje na poste amerického prezidenta Bidena.

Vo včerajšej správe sa však uvádza, že Čína nezasahovala ani na jednej strane a „zvažovala, ale nevyužívala“ operácie, ktoré mali ovplyvniť volebný výsledok.

 

Mohlo by vás zaujímať: V USA zmierňujú opatrenia. Je to však možno unáhlený krok

 

Americkí predstavitelia tvrdia, že Peking uprednostnil stabilný vzťah s USA a nepovažoval ani jeden volebný výsledok za dostatočne výhodný na to, aby riskoval „úder“, ktorý by mohol nastať v prípade odhalenia čínskych zásahov.
 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Kristýna Peštová
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies