Putin odvolal z funkcie riaditeľa väzenskej služby, ktorý sa podieľal na mučení a zneužívaní väzňov

NETKY.SK • 25 November 2021, 14:13 • 2 min
Putin odvolal z funkcie riaditeľa väzenskej služby, ktorý sa podieľal na mučení a zneužívaní väzňov

MOSKVA - Na sexuálne zneužívanie väzňov upozornila ľudskoprávna organizácia Gulagu.net, ktorého zakladateľa úrady stíhajú.

slovakia

left justify in out

Ruský prezident Vladimir Putin odvolal vo štvrtok Alexandra Kalašnikova z funkcie riaditeľa ruskej Federálnej služby pre výkon trestu (FSIN). K jeho odvolaniu prišlo v čase, keď sa na verejnosť dostali videonahrávky zachytávajúce mučenie a znásilňovanie ruských väzňov.

 

Mučenie a sexuálne zneužívanie

Putin odvolal Kalašnikova, proti ktorému západne krajiny zaviedli sankcie v súvislosti s väznením ruského opozičného lídra Alexeja Navaľného, s okamžitou platnosťou. Kalašnikov pôsobil vo funkcii riaditeľa FSIN iba dva roky.

 

Podľa vyhlásenia Kremľa ruský prezident zároveň vydal dekrét, v ktorom vymenoval nového riaditeľa FSIN. Stal sa ním Arkadij Gostev, ktorý od roku 2012 pôsobí vo funkcii námestníka ruského ministra vnútra.

 

AFP dáva odvolanie Kalašnikova do súvislosti s nedávno zverejneným archívom ruskej väzenskej správy, v ktorom sú videozáznamy zachytávajúce mučenie väzňov vo väzenskej nemocnici v Saratovskej oblasti.

 

Stíhajú sedem osôb

Tieto nahrávky zverejnil ľudskoprávny projekt Gulagu.net, ktorému ich poskytol bývalý trestanec Sergej Saveľjev. Ten bol počas výkonu trestu správcom monitorovacích kamier v nemocnici FSIN vyhradenej pre pacientov s tuberkulózou v Saratovskej oblasti.

 

Po zverejnení týchto videí začali ruské úrady prípad vyšetrovať a odvolali z funkcie všetkých členov vedenia nemocnice. Začali tiež trestné stíhanie voči siedmim osobám.

 

Začiatkom novembra FSIN tiež oznámila, že prepustila 18 pracovníkov nemocnice v Saratovskej oblasti, pričom ďalších 11 bude čeliť v tejto súvislosti disciplinárnemu konaniu.

 

Súvisiaci článok: Mučenie a sexuálne zneužívanie odsúdených vo väzenskej nemocnici v meste Saratov! Prelink na videá nájdete v článkutwiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Katarina Zakova

Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies