Putin obvinil ukrajinské sily z porušovania medzinárodného humanitárneho práva

NETKY.SK • 12 Marec 2022, 16:20 • 2 min
Putin obvinil ukrajinské sily z porušovania medzinárodného humanitárneho práva

MOSKVA - Ruský prezident Vladimir Putin obvinil v sobotu ukrajinské sily z „flagrantného porušovania" medzinárodného humanitárneho práva. Urobil tak počas telefonického rozhovoru s lídrami Francúzska a Nemecka, informoval Kremeľ.

slovakia

left justify in out

„Putin informoval (francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona a nemeckého kancelára Olafa Scholza) o skutočnom stave vecí... Uvádzal najmä mnohé fakty o flagrantnom porušovaní noriem medzinárodného humanitárneho práva ukrajinskými bezpečnostnými silami," uviedol Kremeľ vo vyhlásení.

 

Podľa Kremľa Putin obvinil ukrajinskú armádu z „mimosúdnych popráv odporcov" a „brania rukojemníkov a využívania civilistov ako ľudských štítov". Tvrdil tiež, že ukrajinsá armáda rozmiestňuje ťažké zbrane v blízkosti nemocníc, škôl a škôlok.

 

„Nacionalistické prápory zároveň systematicky narúšajú operácie na záchranu obyvateľstva a zastrašujú civilistov počas pokusov o evakuáciu," informoval Kremeľ s tým, že Putin vyzval Macrona a Scholza, aby zatlačili na kyjevské úrady, aby zastavili tieto "zločinecké aktivity".

 

Ruský prezident informoval Macrona a Scholza aj o rozhovoroch medzi ruskými a ukrajinskými vyjednávačmi.

 

„V tejto súvislosti sa lídri troch krajín zaoberali niektorými otázkami súvisiacimi s pripravovanými dohodami o implementácii dobre známych ruských požiadaviek," dodal Kremeľ bez poskytnutia podrobností.

 

Podľa agentúry AP Scholz a Macron vyzvali Putina, aby súhlasil s „okamžitým prímerím na Ukrajine".

 

Scholzova kancelária uviedla, že sobotňajší 75-minútový rozhovor bol súčasťou „prebiehajúceho medzinárodného úsilia o ukončenie vojny na Ukrajine" a že lídri Nemecka a Francúzska vyzvali Putina, aby začal proces hľadania diplomatického riešenia konfliktu. Bližšie detaily výzvy neboli zverejnené.

 

Scholz v sobotu Samostatne hovoril s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským, aby získal jeho hodnotenie súčasnej situácie, dodala AP.

 

 

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Nikoleta Preložníková
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies