Prípad Hedvigy Malinovej je symbolom zlyhania právneho štátu, tvrdí prezidentka

NETKY.SK • 26 August 2021, 06:38 • 2 min
Prípad Hedvigy Malinovej je symbolom zlyhania právneho štátu, tvrdí prezidentka

BRATISLAVA – Útok na Hedvigu Malinovú Žákovú, od ktorého v stredu (25. augusta) uplynulo 15 rokov, je dodnes jedným zo symbolov zlyhania právneho štátu.

slovakia

left justify in out

Vo vyhlásení to uviedla prezidentka Zuzana Čaputová s tým, že útok s národnostným rozmerom sa odohral na pozadí zhoršujúcich sa slovensko-maďarských vzťahov a namiesto spravodlivosti a jeho riadneho prešetrenia sa Malinová Žáková stala svojho času terčom ďalšieho zastrašovania.

 

Štát zlyhal na plnej čiare
„Štátny aparát sa postavil proti nej – bežnej občianke. Nositelia štátnej moci prekrútili právo tak, že pred súd chceli postaviť ju a nie tých, ktorí ju napadli," zdôraznia Čaputová.

 

Zároveň pripomenula, že páchatelia nikdy neboli vzatí na zodpovednosť a Malinová Žáková si pod tlakom udalostí a spoločenskej atmosféry bola nútená nájsť domov mimo Slovenska.

 

img

 

 

Prípad skončil na európskom súde

„Ospravedlnenie, ktoré sa jej neskôr dostalo, je len časťou satisfakcie za príkoria, ktorým musela dlhé roky čeliť," uviedla prezidentka. Dodala, že na takúto nespravodlivosť sa nesmie zabudnúť.

Kauza Hedvigy Malinovej Žákovej sa začala v lete 2006. Podľa jej výpovede ju cestou do školy na skúšku napadli dvaja útočníci a na blúzku jej napísali Maďari za Dunaj.

 

Polícia prípad uzatvorila s tým, že sa nestal tak, ako ho poškodená opísala. Tá sa na postup slovenských štátnych orgánov sťažovala na Európskom súde pre ľudské práva.

 

Prípad vyvolal veľký ohlas na politickej scéne. Bývalá vláda Ivety Radičovej sa Hedvige Malinovej Žákovej ospravedlnila a sťažnosť sa skončila dohodou o zmieri.
 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Katarina Zakova
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies