Pučisti v Nigeri hovoria o "bezprostrednej vojenskej intervencii" ECOWAS

NETKY.SK • 30 Júl 2023, 15:00 • 2 min
Pučisti v Nigeri hovoria o "bezprostrednej vojenskej intervencii" ECOWAS

NIAMEY - Vedenie nigerského vojenského prevratu v nedeľu obvinilo regionálne zoskupenie ECOWAS z prípravy vojenskej intervencie v hlavnom meste krajiny.

Otvoriť časovú os

slovakia

left justify in out

Nová vojenská junta pred krízovým summitom ECOWAS uviedla: "Cieľom tohto stretnutia je schváliť plán agresie proti Nigeru vo forme bezprostrednej vojenskej intervencie v Niamey v spolupráci s africkými krajinami, ktoré nie sú členmi regionálneho orgánu a niektorých západných krajín." Vyhlásenie prečítal v národnej televízii člen junty Amadou Abdramane.

Vojaci prezidentskej stráže v stredu zajali prezidenta Mohameda Bazouma a oznámili prevzatie moci. V nedeľu sa v hlavnom meste Nigérie Abuja stretávajú západoafrickí lídri, aby rokovali o situácii v nestabilnom regióne Sahel. Hospodárske spoločenstvo západoafrických štátov (ECOWAS) má 15 členov a zároveň by mohlo zvážiť uvalenie sankcií na juntu. 

Bývalý koloniálny vládca Francúzsko a Európska únia už pozastavili bezpečnostnú spoluprácu a finančnú pomoc Nigeru.

Minulý rok sa lídri ECOWAS dohodli aj na vytvorení regionálnych ozbrojených zložiek, ktorá by zasiahla proti džihádistom a zabránili vojenským prevratom. Podrobnosti o fungovaní takejto jednotky a jej financovaní sú stále nejasné, pričom sa očakáva, že ministri obrany ECOWAS prijmú rozhodnutia koncom tohto roka.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Marek Nemček
Zdroj: TASR / AFP Foto: Peoples Gazette
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies