Prvý konvoj s troskami malajzijského lietadla dorazil do Holandska

NETKY.SK • 9 December 2014, 10:41 • 2 min
Prvý konvoj s troskami malajzijského lietadla dorazil do Holandska

AMSTERDAM - Nákladné vozidlá s troskami malajzijského lietadla, ktoré sa v júli zrútilo na východe Ukrajiny, dorazili dnes do Holandska, kde ich budú skúmať vyšetrovatelia. Informovala o tom agentúra Reuters.

slovakia

left justify in out

Pred leteckou základňou Gilze-Rijen v južnom Holandsku, kam by mali trosky doviezť popoludní, už čakali príbuzní mŕtvych pasažierov a členov posádky. K nákladným autám ich však počas vykladania trosiek nepustia.
      

Boeing 777 malajzijských aerolínií sa zrútil na východe Ukrajiny 17. júla, keď letel z Amsterdamu do Kuala Lumpuru. Zahynulo všetkých 298 ľudí na palube. Dve tretiny obetí tvorili občania Holandska, ktoré vedie medzinárodné vyšetrovanie. Podľa predbežného skúmania bolo lietadlo zostrelené, nie je však stále známe, kto je za nešťastie zodpovedný. Z činu sa navzájom obviňujú proruskí separatisti a ukrajinská vláda.
      

Rodiny obetí protestovali proti pomalému postupu holandských úradov a jedna z ich skupín minulý týždeň vyzvala na to, aby vyšetrovanie prevzal vyslanec OSN. Holandsko spustilo v prípade najväčšie trestnoprávne vyšetrovanie vo svojej histórii a dohliadalo na zber trosiek ukrajinskými pohotovostnými zložkami.
      

Trosky previezli na základe dohody medzi Kyjevom a proruskými separatistami na východe Ukrajiny, sprostredkovanej Organizáciou pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE). Konvoj vozidiel vyrazil z Ukrajiny minulý týždeň.
      

Holandský Vyšetrovací výbor pre bezpečnosť (OVV) uviedol, že trosky budú skúmať v špeciálnom hangári, kde každý úlomok odfotia, preskenujú a kategorizujú. Experti sa následne pokúsia lietadlo rekonštruovať.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies