Prvé nákupné centrum, v ktorom sú iba obchody “z druhej ruky”: Švédsko by malo byť príkladom

NETKY.SK • 6 December 2018, 20:04 • 2 min
Prvé nákupné centrum, v ktorom sú iba obchody “z druhej ruky”: Švédsko by malo byť príkladom

ESKILSTUNA - Svet si začína uvedomovať, že naša planéta je tiež zraniteľná a ničenia už bolo dosť. Treba robiť všetky opatrenia a zachrániť to, čo sa nám ľuďom doposiaľ podarilo spustošiť.

slovakia

left justify in out

Proti plastom sa bojovať začalo, snažíme sa nakupovať bez obalov, no a niektoré mestá už pristúpili aj k zákazu dieselových automobilov. Jedno zo švédskych miest sa však môže pýšiť niečím nezvyčajným. Stavili na recykláciu, upcykláciu a udržateľnosť. Práve tieto tri slovíčka sa stali najväčším motívom pre otvorenie obchodného centra, kde by ste márne hľadali nové módne kúsky. Nákupné centrum má dve poschodia a nachádza sa v ňom 11 secondhandov.

 

Pamätáte si, kedy ste naposledy zničili nejakú vec?

 

Obchodný dom leží v mestečku vzdialenom 70 kilometrov od Stockholmu a dokonca funguje už od roku 2015. Od svojho otvorenia sa tu tržby zvýšili na štvornásobok a pri momentálnej situácii stále rastú. Dôvodom vzniku tejto myšlienky bol zvyšujúci sa konzumný štýl života vo Švédsku no i na celom svete. „Keď sa pozriete na tie veci, ktoré tu predávajú, vyzerajú ako nové. Prečo teda máme kupovať úplne nové?“ prezradil jeden zo zákazníkov. Informuje ekologický portál Inhabitat.

 

 

Nákupné centrum chce však upozorniť aj na to, že žijeme v konzume, kedy sa trendy menia zo dňa na deň, a že je to absolútne neprijateľné pre našu planétu.

 

Väčšina tovaru pochádza od dobrovoľníkov. Dary sa odkladajú do skladu a následne potom sú prerozdelené do jednotlivých obchodov podľa zamerania. Predajne tak nemajú dôvod k produkcii odpadu a okrem toho pomáhajú aj so zamestnávaním imigrantov. „Šetríme životné prostredie, vytvárame pracovné pozície a ponúkame tovar za prijateľné ceny aj pre ľudí s nižšími príjmami,“ vysvetlil pre denník Huffington Post predajca s elektronikou pochádzajúci zo Sýrie Amjad Al Chamaa.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
barbora lučivjanská
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies