Prvé finančné zdroje z fondu obnovy dorazia na Slovensko už na jeseň!

NETKY.SK • 22 Jún 2021, 05:17 • 2 min
Prvé finančné zdroje z fondu obnovy dorazia na Slovensko už na jeseň!

BRATISLAVA - Sekcia plánu obnovy na ministerstve financií vníma schválenie plánu Európskou komisiou ako zásluhu všetkých, ktorí sa na jeho tvorbe podieľali.

slovakia

left justify in out

A to vrátane Útvaru hodnoty za peniaze, Inštitútu finančnej politiky, ministerstiev a všetkých zainteresovaných strán, ktorých pripomienky sa zapracovali do konečnej verzie plánu

 

Na jeseň získame 13% preddavkovú platbu

Ako ďalej informoval odbor komunikácie, prvé prostriedky z fondu obnovy prídu vo forme 13-percentnej preddavkovej platby.

 

Toto by sa malo uskutočniť v lete, resp. na jeseň tohto roka. Vyplácanie financií z fondu bude fungovať na základe tzv. míľnikov a cieľov, ktoré sú v pláne vopred stanovené. Tieto bude Slovensko reportovať Európskej komisii dvakrát ročne.

 

Reformy a investície
Európska komisia hodnotí slovenský plán obnovy pozitívne. Podľa komisie plán predstavuje dobre cielené politické opatrenia dôležité pre inteligentný, udržateľný a inkluzívny rast.

 

Taktiež podľa nej ide o konzistentný balík reforiem a investícií, ktoré sa vzájomne posilňujú. Hodnotenie Európskej komisie má charakter odporúčania pre Radu Európskej únie, ktorá bude plány obnovy finálne schvaľovať.

 

Rada má na posúdenie plánu jeden mesiac. V prípade schválenia sa oficiálne začne fáza implementácie, ktorá potrvá do roka 2026.

 

Obnova po pandémii
Plán obnovy je reakciou Európskej únie na pandémiu COVID-19, ktorá prudko oslabila európske ekonomiky. Do roku 2026 sa má prostredníctvom plánu obnovy na Slovensku preinvestovať viac ako šesť miliárd eur.

 

Prioritami SR sú vzdelávanie, veda a výskum, zelená ekonomika, zdravotníctvo, verejná správa a digitalizácia.
 

Prečítajte si tiež: Prezidentka Čaputová prijala šéfku EK von der Leyen v Prezidentskom palácitwiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Katarina Zakova
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies