Proti Saakašviliho zatknutiu protestovali v Ukrajine stovky jeho stúpencov

NETKY.SK • 9 December 2017, 08:39 • 3 min
Proti Saakašviliho zatknutiu protestovali v Ukrajine stovky jeho stúpencov

KYJEV - Stúpenci Michaila Saakašviliho protestovali proti jeho zadržaniu ukrajinskými úradmi, ku ktorému došlo v piatok večer v Kyjeve.

slovakia

left justify in out

Stovky prívržencov tohto bývalého gruzínskeho prezidenta, ktorý organizuje protesty voči korupčným praktikám na Ukrajine, sa zhromaždili pred kyjevskou policajnou stanicou, kam Saakašviliho odviedli, informovala agentúra AP.

 

Saakašviliho zadržanie oznámil v piatok v neskorých večerných hodinách ukrajinský generálny prokurátor Jurij Lucenko. Zdôraznil pritom, že sa zaobišlo bez krviprelievania a nadmerného použitia sily.

 

"Bezpečnostné sily v súlade so svojím prísľubom urobili všetko preto, aby nedošlo k extrémnemu použitiu sily a ku krviprelievaniu," citovala prokurátorovo vyjadrenie agentúra UNIAN.

 

Bližšie podrobnosti ohľadne priebehu zadržania neuviedol. Povedal len to, že bezpečnostné zložky odviedli Saakašviliho do detenčného centra po tom, ako zistili miesto jeho pobytu.

 

Polícia zdôraznila, že v tejto súvislosti nebol potrebný zásah v opevnenom protestnom tábore Saakašviliho stúpencov v blízkosti ukrajinského parlamentu. Politik bol podľa nej zaistený v inej štvrti Kyjeva.

 

Ukrajinské úrady sa tento týždeň pokúsili o Saakašviliho zatknutie už dvakrát, avšak neúspešne. V utorok ho polícia odviedla z domu, ale jeho prívrženci ho oslobodili z policajného mikrobusu. Nevyšiel ani následný pokus o jeho zadržanie v protestnom tábore.

 

Michail Saakašvili organizuje protesty voči súčasnému ukrajinskému prezidentovi Petrovi Porošenkovi, ktorého obviňuje z nedostatočného boja voči korupcii. Porošenko tvrdí, že skutočným zámerom protestných akcií, ktoré organizuje Saakašviliho Hnutie nových síl, je destabilizácia Ukrajiny.

 

Prokurátor Lucenko tvrdí, že má dôkazy o tom, že Saakašvilim organizované protesty financuje ukrajinský podnikateľ blízky Rusku a exprezidentovi Viktorovi Janukovyčovi. Viní ho tiež zo snáh o zosadenie Porošenka a uchopenie štátnej moci na Ukrajine.

 

 
twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Katka Štefunková
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies