Podľa M. Lubyovej pri prideľovaní dotácií na stimuly bolo všetko v poriadku

NETKY.SK • 9 Január 2019, 15:48 • 2 min
Podľa M. Lubyovej pri prideľovaní dotácií na stimuly bolo všetko v poriadku

BRATISLAVA – Podľa ministerky školstva, vedy, výskumu a športu SR Martiny Lubyovej (nominantka SNS) pri prideľovaní dotácií v rámci schémy Stimuly pre výskum a vývoj bolo všetko v poriadku. Uviedla to v stredu po rokovaní vlády.

slovakia

left justify in out

"Myslím si, že všetko prebehlo v poriadku, nevidíme žiadne pochybenia, nevidíme zlé úmysly ani škody. Situáciu stále monitorujeme," povedala Lubyová.

 

Zároveň potvrdila, že rezort školstva má právnu analýzu, z ktorej vyplýva, že sa po prvýkrát ocitli v situácii, kde sa rozhoduje podľa špecifického zákona o stimuloch. Tento zákon má podľa jej slov špecifické podmienky.

 

Bývalá ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská (nezaradená) na svojom profile na sociálnej sieti uviedla, že nerozumie diskusii k stimulom na vedu a výskum a k tomu, či prijímatelia týchto dotácií museli alebo nemuseli byť zapísaní v RPVS.

 

"Veď práve preto sme schválili zákon o Registri partnerov verejného sektora (RPVS), aby sme poznali, kto stojí za firmami, ktoré dostávajú peniaze od štátu," napísala. Ako ďalej uviedla, počas celej doby trvania zmluvy musí byť prijímateľ zapísaný do RPVS, teda aj k momentu podpisu zmluvy.

 

"Ak to tak nie je, ten, kto za verejný sektor zmluvu podpísal, sa dopustil priestupku a môže dostať sankciu od 1000 do 100.000 eur. Toto nie je treba napísať do každého zákona každému ministrovi osobitne, lebo zákon o rozpočtových pravidlách, zákon o správe majetku štátu, zákon o RPVS aj priestupkový zákon platia pre všetkých rovnako," dodala Žitňanská.

 

img

 

MŠVVaŠ SR pridelilo viac ako 33,4 milióna eur 30 firmám na projekty v oblasti výskumu a vývoja. Medzi úspešnými žiadateľmi sú však podľa poslanca Národnej rady (NR) SR Branislava Gröhlinga (SaS) aj firmy, ktoré mali nulové tržby, nevenujú sa výskumu, sídlia v obytnom či rodinnom dome, prípadne nemajú funkčnú webstránku. Poukázal aj na to, že neboli zapísané v RPVS. Ministerka potvrdila, že firmy vyzvali, aby sa zaregistrovali do RPVS.

 

"Nedošlo k žiadnej škode, nedošlo k tomu, aby chcel niekto niečo zakrývať," povedala Lubyová. Ako dodala, ak by sa niekto nechcel do RPVS zaregistrovať, tak by s ním ďalej nepokračovali. Podľa nej sa stimuly prvýkrát otvorili širokému okruhu nových ľudí, ktorí doteraz nedostávali štátnu podporu. "My sme im teraz túto štátnu podporu umožnili dostať," povedala ministerka.

 

Lubyová potvrdila, že sa ohľadom tejto situácie stretla aj s predsedom vlády Petrom Pellegrinim (Smer-SD) a uistila ho, že systém hodnotenia bol transparentný.

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
barbora lučivjanská
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies