Prevádzkovatelia podnikov chcú po očkovaní 50-ročných otvárať aspoň terasy

NETKY.SK • 12 Marec 2021, 18:32 • 2 min
Prevádzkovatelia podnikov chcú po očkovaní 50-ročných otvárať aspoň terasy

Už v apríli plánuje vláda očkovať zdravých 50-nikov, čo podľa prevádzkovateľov gastropodnikov znamená státisíce aktívnych ľudí, ktorým ani v interiéroch nebude nič vážne hroziť. Pomôcť im otvoriť terasy za presne stanovených podmienok má aj príchod teplého počasia spojeného so slnkom a jeho schopnosťou likvidovať vírusy.

slovakia

left justify in out

Na kolenách 

Konštatovala to v piatok iniciatíva Zachráňme gastro!, ktorá dodala, že tento krok by nebol nevyhnutný, keby gastrosegment nebol na kolenách pre pomalosť a neflexibilnosť štátu. Peniaze z podpory pre tento sektor vraj navyše meškajú niekoľko mesiacov.

 

img


Gastropodnikatelia sa pýtajú vlády, či vôbec niekto rozmýšľa, ako o mesiac, či mesiac a pol, budú môcť začať podnikať? "Na rozdiel od iných krajín, 100 % náhrada miezd prišla až takmer po roku, platí od februára 2021. Dovtedy sme si ľudí, ktorých sme nesmeli pustiť do práce, financovali úplne alebo sčasti sami. Nikto nám tie peniaze nevráti. Samozrejme, dnes sa vyplácajú (poväčšine z úverov) zamestnancom a štátu marcové zálohy na platy a odvody a podnikatelia majú z ministerstva práce ledva vyplatený december – a mnohí ani to nie," ozrejmila iniciatíva Zachráňme gastro!.

 

img


Navyše, schéma nájomného z ministerstva hospodárstva podľa iniciatívy ani zďaleka nepokrýva všetkých gastropodnikateľov. "Vlastná nehnuteľnosť, neochota prenajímateľov, prílišná byrokracia a ďalšie faktory ju spravili nedostupnou pre stovky podnikov, a tí nemajú šancu to zmeniť, hoci tí ju pripomienkujú už dlhé mesiace," pokračovala iniciatíva.

 

Vypláca sa oneskorene 

Najočakávanejšia avizovaná pomoc z ministerstva dopravy, ktorá mala šancu prikryť aspoň časť fixných nákladov, rieši podľa gastropodnikateľov stále ešte len jar až jeseň 2020, a aj to tempom, ktoré v polovici marca 2021 potešilo len približne polovicu žiadateľov.

 

img

 

"Tí, ktorí majú viac prevádzok, pritom o podporu požiadať ešte ani nemohli," doplnila iniciatíva. Peniaze pritom, podľa vyhlásení politikov sú, a dokonca z eurofondov.

 

"Len ťarbavosť štátu a jeho zástupcov a vzájomné nezhody - ministerstvo hospodárstva verzus ministerstvo financií napríklad, neumožňujú minúť ich v prospech najpostihnutejších segmentov," uzavrela iniciatíva.

 

img


Úrad verejného zdravotníctva SR (ÚVZ) a odborné konzílium uviedli, že situáciu sledujú a pravidelne ju vyhodnocujú. Zaoberajú sa podnetmi z praxe, avšak prioritne sa riadia vývojom epidemickej situácie. "Ak to okolnosti dovolia, pristúpime k prehodnocovaniu opatrení," uviedla v reakcii na otvorenie terás po očkovaní 50-nikov hovorkyňa ÚVZ Daša Račková.
 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
lukas cief
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies