Prípravy na MS 2022 v Katare majú aj temnú stránku. Počas výstavby štadiónov zahynulo tisíce robotníkov

NETKY.SK • 24 Február 2021, 17:09 • 2 min
Prípravy na MS 2022 v Katare majú aj temnú stránku. Počas výstavby štadiónov zahynulo tisíce robotníkov

Prípravné práce na majstrovstvách sveta vo futbale v Katare 2022 si vyžiadali životy viac než 6500 ľudí. Ide o robotníkov zväčša z rozvojových krajín, ktorí sa podieľali na výstavbe štadiónov aj potrebnej infraštruktúry v súvislosti s prvým svetovým šampionátom na Arabskom polostrove.

slovakia

left justify in out

Úmrtí bolo oveľa viac 
Podľa oficiálnych údajov z veľvyslanectiev dotknutých krajín v rokoch 2011 až 2020 zahynulo v Katare 5927 robotníkov z Indie, Bangladéša, Nepálu a Srí Lanky. Okrem toho špeciálne ohlásili aj úmrtia 824 Pakistancov. Stále však nejde o konečné číslo mŕtvych robotníkov. Nie sú v ňom zahrnutí občania z Filipín, Kene aj iných afrických krajín, ktorí tiež pravidelne pôsobia v Katare ako lacná pracovná sila. A chýbajú aj údaje z posledných troch mesiacov roka 2020.

 

img


Stavebné práce 
O svetový šampionát v roku 2022 sa uchádzalo päť krajín a Katarčania sa na sklonku roka 2010 od Medzinárodnej futbalovej federácie (FIFA) dozvedeli, že sa stali víťazom tejto voľby. Keďže im chýbala potrebná infraštruktúra, museli vybudovať štadióny, letiská, príjazdové cesty a komunikácie a tiež spojazdniť verejnú dopravu v dejiskách MS. Dokonca vytvorili aj jedno celé mesto - Lusail, ktoré bude 18. decembra 2022 dejiskom finálového zápasu.

 

2 milióny za 10 rokov 

Na tieto účely Katarčania využili služby sezónnych robotníkov zväčša z chudobných krajín Ázie a Afriky. Počas desiatich rokov sa ich vystriedali v Katare takmer dva milióny.

 

img

 

Vyjadrenie zo strany organizátorov 
Podľa britského zdroja katarská strana uvádza ako najčastejšiu príčinu úmrtí robotníkov tzv. prirodzený spôsob, čiže akútne zlyhanie srdca alebo dýchania. Ďalšími registrovanými spôsobmi smrti sú autonehody, stavebné úrazy a tiež samovraždy.

 

Katarská vláda tvrdí, že počet úmrtí je úmerný rozsahu migrujúcej pracovnej sily. "Hlboko ľutujeme všetky tieto tragédie a každý incident sme vyšetrili, aby sme sa z toho poučili," informoval organizačný výbor MS 2022. Konečná podoba nádherných štadiónov je preto prekrytá týmito faktami.

 

 

Nehumánne podmienky 
Viaceré svetové organizácie bojujúce za ľudské práva v tejto súvislosti neraz poukázali na skutočnosť, že ľudia z tzv. tretích krajín v Katare pracovali a žili v často v mimoriadne náročných podmienkach a v teplotách blížiacich sa k 50 stupňom Celzia.

 

"Ich životné podmienky boli v mnohých prípadoch nedôstojné. Vytvorené mali tzv. pracovné kolónie postavené z bývalých kasární, kde bývali aj dvanásti v jednej miestnosti. Navyše podpisovali pracovné zmluvy, ktoré im neumožňovali ich predčasné zrušenie," napísal poľský redaktor Michal Kolodziejczyk ešte v roku 2019.

 

img

 

Kvalifikačná skupina 
Majstrovstvá sveta vo futbale v Katare sa uskutočnia v netradičnom zimnom termíne 21. 11. - 18. 12. 2022, aby sa zabránilo hraniu v najväčších horúčavách. Slováci odohrajú kvalifikáciu MS 2022 v tomto roku od 24. marca do 14. novembra. Súpermi zverencov trénera Štefana Tarkoviča v H-skupine budú futbalisti Cypru, Malty, Ruska, Slovinska a Chorvátska.

 

img

 

Formát pre postup 

Priamy postup si vybojujú len víťazi desiatich európskych skupín. Tímy z druhých miest dostanú šancu v marci 2022 po boku dvoch víťazov skupín z Ligy národov 2020/2021, ktorí v kvalifikácii MS 2022 neskončia vo svojej skupine na prvých dvoch priečkach. Žreb z tucta týchto tímov určí tri štvorice. Najprv nastúpia proti sebe v semifinále a víťazi vo finále. Traja úspešní finalisti sa predstavia na MS 2022.


 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
lukas cief
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies