Prípad Kuciak začne Špecializovaný trestný súd opätovne prejednávať koncom februára

NETKY.SK • 14 Február 2022, 14:30 • 2 min
Prípad Kuciak začne Špecializovaný trestný súd opätovne prejednávať koncom februára

BRATISLAVA - Pojednávanie v kauze vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej bude na Špecializovanom trestnom súde (ŠTS) v Pezinku 28. februára. Pokračovať má aj v závere marca. Súd zároveň rozhodol o spojení veci s prípadom plánovanej vraždy prokurátorov.

slovakia

left justify in out

Rozhodovať bude senát sudkyne Ruženy Sabovej s prísediacimi Rastislavom Stierankom a Pamelou Záleskou. Pôvodný člen senátu Milan Cisárik sa vylúčil. "Svoje vylúčenie odôvodnil tým, že sa ako prokurátor zúčastnil na výsluchu obvinenej Aleny Zsuzsovej v prípravnom konaní v roku 2020," podotkla hovorkyňa ŠTS Katarína Kudjáková.

 

img

 

V prípade vraždy novinára a jeho snúbenice bude ŠTS opäť rozhodovať o vine Mariana Kočnera a Aleny Zsuzsovej. ŠTS ich pôvodne oslobodil spod obžaloby, ale Najvyšší súd (NS) SR vrátil vlani v máji prípad prvostupňovému súdu. Právoplatné sú v tejto kauze tri rozhodnutia. Miroslav Marček a Tomáš Szabó dostali 25-ročné tresty. Zoltán Andruskó 15 rokov nepodmienečne.

 

img

 

Pre prípravu vraždy súčasného generálneho prokurátora Maroša Žilinku, súčasného špeciálneho prokurátora Daniela Lipšica a bývalého námestníka generálneho prokurátora Petra Šufliarskeho čelí obžalobe päť osôb - Marian Kočner, Alena Zsuzsová, Tomáš Szabó, Dušan Kracina a Darko Dragič.

 

img

 

Objednávka na vraždy Žilinku a Lipšica mala prísť na jeseň 2017, prijať ju mala Alena Zsuzsová Po výpovedi Andruskóa odsúdeného v kauze vraždy novinára a jeho snúbenice zadržali aj podnikateľa Dušana Kracinu. Vlani v marci obvinili v prípade aj občana Bosny a Hercegoviny Darka Dragiča. Podnikateľa Mariana Kočnera obvinili ako posledného koncom júna 2021.

 

img

Šufliarsky, Žilinka a Lipšic

 

„Sme radi, že po dlhšej prestávke sa súdne konanie znova rozbehne. Očakávame, že spojenie našej trestnej veci s trestnou vecou prípravy vrážd prokurátorov, ktorá je aktuálne väzobná, napomôže jej rýchlejšiemu a efektívnejšiemu prejednaniu. Veríme, že výsledkom tohto procesu bude zákonný a spravodlivý rozsudok, ktorý bude zadosťučinením pre rodiny Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej,“ uviedol právny zástupca Kuciakovcov Peter Kubina.

 

Prečítajte si: REPORTÁŽ: Pocta Jánovi Kuciakovi a Martine Kušnírovej! Na Námestí SNP v Bratislave vznikne pamätníktwiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Kristýna Peštová
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies