Požiare v Austrálii neutíchajú: Vyžiadali si dvoch mŕtvych a desiatky zranených

NETKY.SK • 9 November 2019, 10:18 • 2 min
Požiare v Austrálii neutíchajú: Vyžiadali si dvoch mŕtvych a desiatky zranených

CANBERRA - Lesné požiare, ktoré sužujú východnú Austráliu, si vyžiadali už troch mŕtvych, viac ako 30 zranených a aj niekoľko nezvestných ľudí.

slovakia

left justify in out

Informovali o tom miestne úrady s tým, že oheň tiež od piatka zničil viac ako 150 domov. 

 

V piatok pri meste Glen Innes našli vážne popálenú ženu, ktorá v nemocnici podľahla svojim zraneniam, uviedol komisár hasičského zboru v štáte Nový Južný Wales Shane Fitzsimmons. V sobotu našli hasiči jedného mŕtveho v zhorenom aute pri Glen Innes a ďalšieho v spálenej budove v Johns River. Zmienených sedem nezvestných tiež hlásia z blízkosti požiaru pri Glen Innes, vysvetlil Fitzsimmons a dodal, že počet nezvestných by počas soboty mohol ešte vzrásť.

Viac ako 30 ľudí vrátane hasičov muselo vyhľadať lekársku pomoc pre popáleniny. Jeden pacient podľa Fitzsimmonsa utrpel srdcový infarkt.

V Novom Južnom Walese bojuje s viac ako 70 požiarmi približne 1 500 hasičov. Najintenzívnejšie sú požiare na severovýchode, kde sa oheň šíri vďaka silnému vetru, uviedol Fitzsimmons. V 500 kilometrov dlhej oblasti pozdĺž východného pobrežia, od hranice so štátom Queensland až po mesto Forster, ktoré je vzdialené 300 kilometrov od Sydney, museli stovky ľudí opustiť svoje domovy.

Požiare vyčíňajú aj v Queenslande, kde ich bolo v sobotu približne 50. Najmenej jeden dom oheň zrovnal so zemou, jeden hasič utrpel zlomeninu nohy a 6 000 obyvateľov troch obcí na juhovýchode štátu museli evakuovať, informoval policajný inšpektor Rob Graham.

V piatok dosiahlo nebezpečenstvo požiarov v Novom Južnom Walese bezprecedentné hodnoty. Núdzové varovania vydali úrady v prípade 17 simultánne extrémne nebezpečných horiacich požiarov. V sobotu predstavovali najvyšší stupeň nebezpečenstva tri požiare.

Austrálsky premiér Scott Morrison varoval, že by sa ľudia mali pripraviť na viac zlých správ z oblastí požiarov. "Zničujúce a strašné požiare, ktoré sme videli najmä v Novom Južnom Walese, ale aj v Queenslande, sú absolútne hrozné," povedal predseda vlády novinárom v Sydney.

Sezóna požiarov, ktorá v Austrálii dosahuje vrchol počas leta na južnej pologuli, začala tento rok skôr po neobyčajne teplej a suchej zime.
 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Katka Štefunková
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies