Priezvisko po otcovi je znakom nerovnosti rodičov, tvrdí súd

NETKY.SK • 31 Máj 2022, 19:45 • 2 min
Priezvisko po otcovi je znakom nerovnosti rodičov, tvrdí súd

RÍM - Taliansky ústavný súd v utorok uviedol, že automatické prideľovanie priezviska otca dieťaťu je znakom nerovnosti rodičov, ktorá sa takýmto spôsobom dieťaťu vštepuje a ovplyvňuje jeho identitu.

slovakia

left justify in out

Súd to uviedol v zdôvodnení svojho rozsudku z 27. apríla, ktorým predmetný predpis o prideľovaní priezviska zrušil a umožnil tak dieťaťu získať priezvisko matky alebo zdvojené priezvisko - po matke aj otcovi, píše talianska tlačová agentúra ANSA.

 

img

 

V Taliansku bolo doposiaľ povinnosťou, aby novonarodenému dieťaťu dali priezvisko otca v prípade, že pri pôrode dieťa uznal za svoje. Na základe spoločnej žiadosti mohlo byť priezvisko matky súčasťou zdvojeného priezviska, bolo však umiestnené až za priezviskom otca.

 

Prečítajte si tiež: Dovolenky sa blížia. Kde potrebujete potvrdenie o očkovaní či negatívny test?

 

Táto právna norma však podľa talianskeho ústavného súdu porušuje články talianskej ústavy i Európsky dohovor o ľudských právach. V budúcnosti musia mať rodičia možnosť slobodne sa rozhodnúť, či svojmu dieťaťu dajú priezvisko otca či matky, alebo či bude mať priezvisko zdvojené, rozhodli sudcovia.

 

Podľa súdu sa automatické prideľovanie otcovho priezviska dieťaťu „premieta do neviditeľnosti matky“ a je prejavom nerovnoprávneho vnímania postavenia oboch rodičov, ktorý sa negatívne premieta do identity dieťaťa.

 

img

 

Ak rodičia výslovne nerozhodnú o priezvisku dieťaťa, automaticky mu udelia zdvojené priezvisko, nielen priezvisko otca, vyplýva z rozhodnutia súdu.

 

Stúpenci zmeny príslušného zákona nazvali verdikt ústavného súdu „historickým rozhodnutím a malou revolúciou“, ako aj ďalším krokom smerom k zaisteniu rovnosti mužov a žien.

 

Možno vás zaujme: Otcovia dostanú po narodení dieťaťa platenú dovolenku

 

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Lukas Dedik
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies