Kremeľ naďalej obmedzuje informovanie o vojne na Ukrajine

NETKY.SK • 4 Marec 2022, 12:18 • 2 min
Kremeľ naďalej obmedzuje informovanie o vojne na Ukrajine

MOSKVA - Ruská Štátna duma schválila zákon, ktorý zavádza až 15-ročné tresty väzenia za úmyselné šírenie „nepravdivých informácií“ o vojenskej akcii na Ukrajine. Ruské štátne agentúry v piatok informovali, že ho schválili v treťom a poslednom čítaní. Teraz zákon poputuje na schválenie do hornej komory parlamentu.

Otvoriť časovú os

slovakia

left justify in out

Očakáva sa, že jeho odobrenie bude len formalita a následne ho dostane na podpis prezident Vladimir Putin. Podľa predsedu Dumy Vjačeslava Volodina by zákon mohol vstúpiť do platnosti už v sobotu.

 

 

img


Návrh zákona prišiel v súvislosti so zásahom ruských úradov proti nezávislým médiám a kritikom invázie na Ukrajinu. Šírenie toho, čo úrady označia za falošné informácie, bude možné na základe neho potrestať tromi rokmi väzenia a v prípade, ak rozhodnú, že má informovanie „vážne následky“, môže obvinený stráviť za mrežami aj 15 rokov. Zákon zakazuje aj vyzývanie na zavedenie sankcií proti Rusku.

 

img

Necelé dve hodiny po schválení zákona oznámila ukončenie prevádzky spravodajská webstránka Znak, pričom to zdôvodnila veľkým množstvom zákazov, ktoré ovplyvňujú prácu médií v Rusku. Vo štvrtok ukončili prevádzku aj nezávislé rádio Echo Moskvy a televízia Dožď, ktoré zablokovala generálna prokuratúra.

 

Prečítajte si: AKTUALIZÁCIA - VIDEO: Rusi poškodili reaktor jadrovej elektrárne! Tvrdia však, že to urobili Ukrajincitwiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Kristýna Peštová
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies